Ana sayfa Cilt bakımı ve güzellik Yaşlanma Belirtileri Nasıl Azaltılır? Genç Görünmek Mümkün Mü?

Yaşlanma Belirtileri Nasıl Azaltılır? Genç Görünmek Mümkün Mü?

0
genç görünmek

Yaşlanmak yaşamın en doğal sürecidir. Sadece insanlar değil, doğadaki her canlı zamanla yaşlanır. Her ne kadar doğal bir süreç olsa da bazı şeyleri eskisi gibi yapamayacağımız, eski görüntümüze sahip olamayacağımız için çoğumuz yaşlanmaktan korkarız. Özellikle kadınlar estetik bakımdan da yaşlanmaya karşı ellerinden geleni yaparlar. Peki, yaşlanma belirtileri nasıl azaltılır? Azaltmak mümkün müdür?  Bu yazımızda yaşlanmayla ilgili soruları cevapladık.

Yaşlanma Belirtileri Kaç Yaşında Başlar?

Yaş aldıkça hepimiz yaşlanırız. Ama bu her insanda farklı şekilde görülür. Aynı yaşta olan iki kişiden biri daha yaşlı biri daha genç gözükebilir. Bu genetik ve yaşam biçimi ile bağlıdır. Bazı insanlar genetik olarak geç yaşlanırlar, bazı insanlar ise o kadar şanslı değildir genç gözükmek için ciddi çaba sarf etmeleri gerekir. Tabi ki genç görünmek herkesin isteğidir. Ama sadece görünüş olarak genç görünmek yetmez. Sağlıklı yaşam ile sağlık bakımından da genç olmaya çalışmalıyız. Yaşlanmayı durdurmak için önce sebeplerini bilmemiz lazım.

Yaşlanmanın birçok sebepleri vardır;

  • Yaşın ilerlemesi.
  • Kötü beslenme. Beslenme şeklimiz hem iç organlarımız hem dış görünüşümüz bakımından fazlasıyla önem taşır.
  • Sigara, alkol tüketimi. Sigara ve alkol tüketimi hücre yenilenmesini azaltır. Dolayısıyla derimiz kırışır, sarkar, lekelenir.
  • Düzensiz uyku. Cildimiz en iyi uykudayken kendini yeniler. Günde 8 saatten az uyku cildin yenilenmesine kötü etki eder.
  • Spor yapmamak. Spor yapmak cildimize esneklik kazandırır, vücudumuzu şekillendirir. Hem ruhsal hem fiziksel olarak genç hissettirir.
  • Güneş ışınları. Özellikle kadınlar yaz aylarında bronzlaşmak için güneşlenirler. Ama güneş ışınları cildi yaşlandırır.
  • Cilt bakımı yapmamak. Günümüzde nemlendirici kremlere ulaşmak hiçte zor değil. Cildimiz yaş aldıkça nem kaybeder bu yüzden düzenli nemlendirmemiz şart.
  • Yeterli su içmemek. Cildimiz yaş arttıkça sıvı kaybeder ve kırışıklıklar oluşur. Günde en az 2 litre su içmek önemlidir.

Yaşlanma Belirtileri Nasıl Başlar?

Bu saydıklarımızdan uzak durarak yaşlanmayı tamamen durdurmak mümkün olmasa da gözle görülen oranda azaltabilirsiniz. Geçte olsa yaşlanma belirtileri mutlaka oluşur. Bu süreç esasen 30lu yaşlarda başlar. Bu yaşlarda göz çevresinde kazayağı dediğimiz çizgiler oluşur. Bu çizgileri yaşlanmanın ilk sinyalleri olarak görebiliriz. Bu dönemde henüz ince çizgi olan kırışıklıklar 40lı yaşlarda artık derinleşmeye başlar. Göz kapakları ve kaşlar düşmeye başlar, dudak kenarında alında olan mimik çizgileri derinleşir. 50 yaştan itibaren artık alında, yüzde, dekoltede kırışıklıklar oluşur. Sadece yüzümüzde değil, tüm vücudumuzda cilt sarkmaya başlar. Bu yaşlarda cilt artık elastikliğini kaybeder, kurur. Göğüsler sarkar.  Özellikle yüzde ve ellerde cilt lekeleri ve çiller oluşmaya başlar. 60 yaş üstünde artık ciddi yaşlanma söz konusudur. Tüm vücuttaki kırışıklıklar fazlasıyla derinleşmiştir. Ve yaşlanma artık oldukça hızlanmıştır.

Yaşlanma Belirtileri Ortadan Kaldırılabilir Mi?

Yaşlanınca sadece estetik olarak görünüşümüzü kaybetmiyor hem de eski gücümüzü ve enerjimizi de kaybediyoruz. Artık eskiden yaptığımız birçok şeyi yapamıyoruz. Bu da yaşlanmaktan korkmamıza neden oluyor. Yaşlanmayı durdurabilmek herkesin hayalidir. İster fiziksel ister estetik olarak yaşlanmayı durduran faktörler nelerdir? Belirtileri ortadan kaldırmak mümkün müdür? Yaşlanma her canlı için kaçınılmazdır. Zamanı durduramadığımız gibi yaşlanmayı da durduramayız. Ama kendimize iyi bakarak yüksek oranda geciktirebiliriz. Yaşıtlarımızdan daha genç gözükebiliriz. Günümüzde kozmetik sektöründe yaşlanma karşıtı bir sürü ürün vardır. Yaşlanma karşıtı kremler, derinlemesine nemlendiriciler, kırışıklıkları azaltan kremler vs. Ama çok fazla yapılan bir hata vardır. Yaşlanmayı geciktiren bakımı yapmak için yaşlanmayı beklemek hatadır. Örneğin cildimizde kırışıklıklar oluşmadan önce başlamalıyız kırışıklık karşıtı krem kullanmaya. Yaşlanmaya başlamadan cildimize bakım yapmaya başlamak çok yüksek oranda yaşlanmayı önler. Daha yaşlanma belirtileri olmadan cilde düzenli olarak bakım yapmak, kötü alışkanlıklardan uzak durmak çok önemlidir. Aksi taktirde derinleşmiş çizgileri açacak, sarkmış cildi gerecek ürünler bulmak pek mümkün değil.

Yaşlanma Belirtileriyle Savaş

Yaşlandıkça hücre yenilenmesi azalır dolayısıyla cildimizin üstündeki koruma bariyeri yok olmaya başlar. Bu yüzden cildimiz nemini, elastikliğini koruyamaz. Nemini kaybeden cilt kırışmaya, lekelenmeye başlar. Yüzümüzdeki gözenekler genişlemeye başlar. Saç kökleri incelir, saç dökülmesi artar. Saç dökülmesi hem kadınlarda hem erkeklerde yaşlanmanın en temel belirtilerindendir. Bu yüzden cildimiz kadar saçımıza da bakım yapmamız önemlidir. Saç diplerine masaj yaparak kan dolaşımını hızlandırabilirsiniz, bu sayede saç dökülmesini azaltırsınız. Masaj kan dolaşımını hızlandırdığı için cilt için oldukça önemlidir. Düzenli olarak yukarı doğru hareketlerle yüzünüze masaj yaparak cildinizin sarkmasını önleyebilirsiniz. Yer çekimi nedeniyle cilt zaten aşağı doğru sarkmaya meyil eder bu yüzden masaj yaparken yukarı doğru yapmaya özen gösterin. Tüm bunların yanı sıra cilt için dermaroller kullanımı da günümüzde etkin ve faydalı bir yöntemdir.

Günümüzde yaşlanmayı durdurmak için ürün satışı ile beraber çeşitli estetik operasyonlar mevcuttur. Botoks, dolgu, cerrahi müdahaleler çoğunluk tarafından tercih ediliyor. Sarkan cildin gerdirilmesi, gıdının ve göz torbalarının alınması, çizgileri açan botoks gibi operasyonlar artık herkesin dikkatini çekiyor. Fazla abartılmadığı sürece bu çözümler yaşlanmayı durdurmada fazlasıyla etkilidir.


BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here