Ana sayfa Cilt bakımı ve güzellik Tırnak Bakımı Ve Dikkat Etmeniz Gerekenler

Tırnak Bakımı Ve Dikkat Etmeniz Gerekenler

0
evde tırnak bakımı

Tırnak kadınlar için saçları kadar önemli olduğu için bakımlı olmasına çok dikkat ederler. Bazı kadınların tırnağı hızlı ve sağlıklı uzarken bazı kadınlarda geç uzar, çabuk kırılır. Uzun ve sağlıklı tırnaklar eli daha bakımlı ve güzel gösterir. Tırnağımız kolay kırılıyorsa, çok zayıfsa nasıl bakım yaparız? Bu yazımızda tırnak bakımı ile ilgili bilinmesi gerekenleri derledik.

Tırnak Bakımı Evde Nasıl Yapılır?

Bakım denince akla sadece manikür gelmemeli. Tırnak sorunu sadece manikürle ilgili değil, sağlık sorunu da olabilir. Bu yüzden yediklerimize de dikkat etmemi, gerekir. Kalsiyum eksikliği, E vitamini eksikliği uzamayı engeller. E vitamini kapsülüyle masaj yapmak, meyve ve sebze ağırlıklı beslenmek, soğan, sarımsak tüketmek evde tırnak bakımı için ilk adımdır. Eğer dışarda manikür yaptırmayı sevmiyorsanız evde kendiniz de etkili bakım yapabilirsiniz. Bu hem de daha hijyenik olacaktır. Ellerinizi ve özellikle tırnak etlerinizi nemli tutmaya dikkat edin gün içinde sık sık ihtiyaç duydukça krem sürün. Haftada 1-2 kez sirkeli suda 15 dakika bekleterek, zeytinyağında bekleterek tırnağınızı güçlendirebilirsiniz. Sanıldığının aksine tırnak bakımı evde yapmak zor değildir. Maniküre başlamadan önce ellerinizi sıcak suda bekletin kütikülleriniz yumuşayınca manikür çubuğu yardımıyla geri doğru itin etleri. Eğer etleri keserseniz daha fazla çıkmaya ve kalınlaşmaya başlar bu da tırnak uzamasını zorlaştırır Daha sonra krem sürüp masaj yaparak nemlendirin. Oje sürmeden önce şeffaf oje sürün yoksa renkli ojeler tırnağınızın sararmasına neden olur. Kalıcı ojeler tırnağın nefes almasını engeller o yüzden 3 günde bir ojenizi silin tırnağınızın dinlenmesine izin verin. Sonra tekrar dilediğiniz gibi oje sürebilirsiniz.

Tırnak Bakımı İçin Kullanabileceğiniz Doğal Ürünler

Kremler, nemlendiricilerle birlikte evde kullanabileceğiniz doğal çözümler de var. Zeytinyağı, sirkeli su, tuzlu su, limon, badem yağı gibi kolayca ulaşabileceğiniz ürünlerle evde doğal tırnak bakımı yapabilirsiniz. Nasıl mı? Sirke doğal şifa kaynağıdır. Bir kaseye yarım bardak sirke, bir bardak su ekleyip tırnaklarınızı 15-20 dakika bekletirseniz faydasını göreceksiniz. Haftada 1-2 kez uygulayabilirsiniz. Zeytinyağı güçlü nemlendirici özelliğe sahiptir. Zeytinyağı ile her gün tırnak etlerine masaj yaparak nemlendirebilirsiniz veya ufak bir kasede zeytinyağı alıp tırnaklarınızı içinde 10 dakika bekletebilirsiniz. Tuzlu suda bekletmek de tırnakları fazlasıyla güçlendirir. Eczanelerde, aktarlarda bulabileceğiniz organik badem yağı tırnak etini nemlendirdiği gibi tırnakları da güçlendirir, hızlı uzamasını sağlar.  Evde tırnak bakımı limon ile yapılması da fazlaca yaygındır. Limon tırnakları güçlendirir, renkli oje kullanımı sonrası tırnak sararmasını temizler. Limon kabuğuyla tırnaklarınıza masaj yapabilirsiniz, limon suyuyla masaj yapabilirsiniz, bakım kremlerinize limon suyu ekleyebilirsiniz. Bu çözümleri deneyip sizin için en faydalı olanını seçip düzenli olarak uygulayabilirsiniz.

Sağlıklı Tırnaklar İçin Neler Yapabilirsiniz?

Bakımlı ve güzel gözüken ellerin sırrı sağlıklı tırnaklardır. Uzun ve canlı tırnaklar ojesiz de olsa elleri bakımlı gösterir. Evde çeşitli yöntemlerle sağlıklı tırnaklar elde etmek mümkün. Sizler için bu yöntemleri derledik.

  • Tırnak yeme alışkanlığınıza son verin. Tırnak yemek çeşitli sağlık sorunları oluşturduğu gibi tırnak sağlığı için de zararlıdır. Tırnaklarınızı düzenli törpülerseniz hızlı uzadığını göreceksiniz.
  • Beslenmenize dikkat edin. Vitamin ağırlıklı beslenmek, özellikle kalsiyum tüketmek oldukça yararlıdır. Soğan ve sarımsak tüketmek de bu yönde çok etkilidir.
  • Tırnak etlerinizi kesmekten kaçının. Etleri keserseniz kalınlaşmaya başlar ve kesmek alışkanlığı mecburen devam eder.  Kesmek yerine sıcak suda yumuşatıp itmeyi deneyin.
  • Tırnaklarınızı düzenli törpüleyip yuvarlak şekil vermek hızlı uzamasını sağlar.
  • Kalıcı oje, protez tırnak gibi uzun süre tırnakta kalacak işlemlerden uzak durun. Uzun süre protez, oje altında kalan tırnak nefes alamaz, incelmeye ve soyulmaya başlar.
  • Kütikül kremi kullanın. Tırnak etlerini nemli tutmak çok önemli. El kremleri  nemlendirmekte yetersiz kalabiliyor. Tırnak etleri için özel nemlendirici kremlere eczanelerden kolayca ulaşabilirsiniz.
  • Doğal çözümler deniyorsanız düzenli yapmaya özen gösterin. Bir kere yapılan bakımla sağlıklı tırnaklara kavuşmak pek mümkün değil. Düzenli olarak özen göstermek, bakım yapmak şart.
  • Temiz işleri yaparken eldiven takın. Özellikle eldivensiz bulaşık yıkamak tırnaklara zarar verir. Uzun süre sıcak suda kalmak, bulaşık deterjanı ile temas kırılmalara, incelmelere neden olacaktır.
  • Gereğinden fazla uzatmayın. Bu hem bir yerlere takılıp kırılma riskini arttırır, hem de çeşitli mikropların elde birikmesine neden olur.

Şunu da belirtmeden geçmeyelim ister evde ister kuaförde manikür yaptırırken kullanılan tüm malzemelerin dezenfekte olduğundan mutlaka emin olun. Tırnak makasınızı, törpünüzü kimseyle paylaşmayın. Birden fazla kişiye ait olan malzemeleri kullanmak Hepatit B, Hepatit C ve daha kanla bulaşan birçok hastalığa davetiye çıkarmak olur. Kendinize ait malzemeleri de mutlaka her kullanımdan sonra iyice yıkayın ve dezenfekte edin.


BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here