Ana sayfa Cilt bakımı ve güzellik Siyah Nokta Temizleme Ve Işıltılı Bir Cilt İçin Yapmanız Gerekenler

Siyah Nokta Temizleme Ve Işıltılı Bir Cilt İçin Yapmanız Gerekenler

0
siyah nokta temizliği

Sadece kadınların değil, erkeklerinde cilt sorunları içinde bu tarz sıkıntılar vardır. Ağırlıklı olarak yüz, göğüs, omuz ve ense gibi alanlarda görülen bir çeşit aknedir. Cildimizde ki hücrelerin (folikül) kir, yağ atığı gibi etmenlerle tıkanması sonucu siyah nokta oluşur. Ölü cilt hücrelerinin de buralarda toplanması ile görsel anlamda sağlıksız bir cilt görülür.

  • Yağ üretiminin yüksek olması
  • Ölü cilt hücrelerinin ciltte kalarak birikmesi
  • Propionibacterium acnes adında bir bakterinin cilde yerleşmesi
  • Kontiol, lityum ve androjen içeren ilaçların düzenli kullanımı
  • Ergenlik, doğum ve adet dönemleri

Gibi nedenlerle görülme sıklığı artmaktadır. Beslenme ile yakın bir ilişkisi olmayan akneler, cilt ve cildin yapısına bağlı olarak oluşmaktadır.

Siyah noktalar nasıl temizlenir doğal yolla bunu yapmak mümkün mü? Başka müdahale yöntemleri var mı?

Siyah Noktalar Nasıl Geçer? Hızlı Bir Şekilde Siyah Noktalardan Kurtulmak

Öncelikle cildin temizliği tüm sorunlarının giderilmesinde önemli. Cilt tipine göre yapılacak olan düzenli temizlik, dış etkilerin ortadan kalmasına yardımcı olacaktır. Bedenin içinde ciddi bir sorun yoksa karaciğer sorunu ya da düzenli ilaç kullanımı gibi, genel olarak cilt düzene girer. Ancak bahsedilen iç sağlık sorunları siyah nokta üretimini devamlı kılabilir. Bu nedenle içerinin sebep olduğu nedenleri uzman bir hekime danışarak gidebilirsiniz. Bunun yanı sıra evde siyah nokta temizliği yapabilir, cildinizin temiz ve kusursuz görünmesini sağlayabilirsiniz. Yapılacak olan işlemlerde cilt tipinize en uygun olanı tercih etmeli, buna uygun temizlik yöntemleri ve ürünleri kullanmalısınız. Aşağıda bu yöntemlerle ilgili bazı detayları sizinle paylaşacağız.

Siyah Nokta Temizleme Ürünleri Ve Yöntemleri

Evde kendiniz cilt temizliğini nasıl yaparsınız? Doğal yöntemlerle yaptığınız bu temizlik sonrasında cildinizde ki siyah noktaların yok olması mümkün mü? Elbette, doğru şekilde yaptığınızda ciltte ki siyah noktaların temizlenmesi mümkün. Ancak, yenilenmesi de olasıdır. Bu nedenle işlemleri düzenli şekilde yapmanızda fayda var.

Siyah nokta vakum kullanımı son dönemde geliştirilmiş bir yöntemdir. Plastik bir ürün olan bu alet, içine sıkışan hava yardımı ile cilt yüzeyini temizlemeye yardım ediyor. Bir nevi vakum görevi gören bu ürünü kozmetik mağazalarında, eczanelerde bulmak mümkün. Temizlik öncesi banyo yapmak ya da yüzünüzü buhara tutmak, işlemin daha hızlı ve kolay bir şekilde yapılmasını sağlıyor.

Bunların haricinde piyasada birçok siyah nokta maskesi bulunuyor. Özellikle siyah maske, kil maskesi ve benzer bazı maskeler bulunmakta. Bunun haricinde evde yumurta akı ile de bu tarz bir uygulama yapmanız mümkün. Cildinizi güzelce temizledikten sonra, yüzünüze yumurta akını sürün. Üzerine bir havlu peçete serin. Göz ve ağız bölgelerinizi açabilirsiniz. Bu şekilde peçeteyi yüzünüze elinizle oturtun. 15-20 dakika kuruyuncaya kadar bekleyin. Sonra peçeteyi çıkartın ve yüzünüzü ılık su ile temizleyin.

Evde kendi kendinize uygulayabileceğiniz bir diğer yöntem ise siyah nokta bandı olarak sayılabilir. Bu bantlar hazır olarak satılır. Siyah noktaların yoğun olduğu burun, alın gibi alanlara uygulanabilecek şekilde tasarlanmışlardır. Bir film ile destekleniş yapışkanlı bir banttır. Cildi temizler, arındırır, bandı yüzünüze uygularsınız. Sonrasında bekleme süresine uygun olarak bekler, bandı çıkartırsınız. Bandın üzerinde temizlenen siyah ya da beyaz noktaları gözle de görebilmeniz mümkündür.

Siyah Noktaları Doğal Yöntemlerle Yok Etmek Mümkün Mü?

Evde kendi kendinize yapabileceğiniz siyah nokta tedavileri, başarılı sonuçlar verecektir. Ancak daha önce de belirtildiği gibi cildi temiz tutmak, düzenli olarak bu ürünleri kullanmak kesinlikle önemlidir. Bu tarz uygulamaları en azından haftada bir kez uygulamanız önerilir. Tüm bunların yanı sıra siyah nokta sıkma el ve tırnakla müdahale etmeniz kesinlikle önerilmez. Bu yöntemler, siyah noktaların deforme olmasına, iltihaplanıp sivilceye dönüşmesine neden olabilir. Bu şekilde sorunun büyümesi de olasıdır.

Yapılacak olan işlemler tamamen cilt tipine uygun ve düzenli olmak zorunda. Yukarıda da belirtilen şekilde karaciğer sorunları, yağ üretimi, adet, hamilelik, ergenlik gibi sorunlar, dönemsel sıkıntılardır. Biraz sabırla bu dönemlerin aşılması mümkündür. Artık siyah nokta nasıl temizlenir ve sonuçları nasıl olur biliyorsunuz. Özellikle cilt tipinizi belirleyin ve buna uygun maskeler kullanın. Sabah ve akşam yüz yıkama jelleri uygun şekilde cilde uygulanmalıdır. Yapılacak olan işlemler sonucunda, temiz ve pürüzsüz bir cilt elde edebilirsiniz.


BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here