Ana sayfa Cinsel Sağlık Sigarayı Bırakmak İçin Destek Yöntemler

Sigarayı Bırakmak İçin Destek Yöntemler

0
Sigarayi birakmak icin Yonetemler

Sigaranın sağlığa verdiği zararları saymamıza gerek yoktur herhalde. Kalp damar hastalıklarından, kansere kadar ölümcül birçok hastalığın esas sebeplerinden biridir sigara. Peki, sigarayı bırakmak mümkün mü? Tabi ki mümkün sadece güçlü irade ve sabır lazım.

Sigarayı bırakmanın çok zor olduğunu biliyoruz. Bu nedenle bu yazımızda sigarayı bırakma yöntemlerinden bahsedeceğiz. Sigaranın içinde 4000 den fazla kimyasal vardır. Ama bunlar içinde en fazla nikotin olduğu için bağımlılık oluşturuyor. Yaklaşık 1 ay sigara içtikten sonra vücut artık nikotinin tiryakisi oluyor. En az eroin kadar zararlı ve bağımlılık oluşturan nikotini hayatımızdan nasıl çıkarabiliriz?

Öncelikle bunun bir kaç gün içinde olmayacağını bilmeniz gerekir. İlk bir kaç gün çok zor olacaktır ama sigara krizlerinizin azaldığını gördükçe motive olacaksınız. Herkes sigarayı aynı şekilde bırakmaz. Bu yüzden kendiniz için en uygun olan yöntemi seçmeniz gerekir. Bunun için önce kendinize plan yapıp onun doğrultusuna ilerlemeniz en doğrusu olacaktır.

Sigarayı Bırakmak İçin İlaç Kullanımı Uygun Mu?

Sigarayı bırakmanın iradeyi zorlayan süreç olduğunu biliyoruz. Hem biyolojik hem psikolojik olarak nikotin yokluğuna alışmak zaman istiyor. Bazen günün belirli saatlerinde sigara krizleri geçiriliyor, karşı konmaz istek oluşuyor. Bu istekle mücadele etmek için kliniklerde ilaç tedavisi de yapılıyor. Özellikle çok uzun yıllar her gün en az 15 sigara içen kişiler sigarayı bırakmak için ilaç tedavisine daha çok ihtiyaç duyuyor. Bu ilaç tedavilerine nikotin sakızı, nikotin bandı, nazal spreyle vs. Dahildir. Kliniklerde en çok kullanılan ilaç tedavilerinden biri ise Nikotin Yerine Koyma Tedavisidir.

Bu tedavi şeklinde vücuda nikotin veriliyor. Nikotin sadece psikolojik değil aynı zamanda biyolojik  olarak da vücudumuzu bağımlı hale getiriyor. Bu yüzden sigarayı bırakınca nikotin yoksunluğu çekiyor insanlar. Bu yoksunluk fazlasıyla sigara içme isteği oluşturuyor Nikotin Yerine Koyma Tedavisinde sigarada olan diğer kimyasallar olmadan çok düşük dozda nikotin vererek kişinin nikotin yoksunluğunu bastırılıyor ve sigara içme isteği ortadan kaldırılıyor. Bu tedaviyi kliniklerde, hastanelerde yapıyorlar.

Sigarayı Bırakmak İçin Yapılması Gerekenler

Sigarayı bırakmak için kesin karar vermeniz önemli. Yarı yolda karar değiştirmemek için baştan kararlı olmanız gerekir. Sigarayı bırakma yöntemleri herkeste farklılık gösterir. Kendiniz için en uygununu seçin. Sigarayı bırakmanız için yapılması gerekenlere şöyle bir göz atalım;

 • Psikolojik olarak kendinizi hazırlayın. Kararlı olmanız için önceden hazırlanmak çok önemli.
 • Plan hazırlayın kendinize.
 • Sigarayı hatırlatacak her şeyi atın evden. Sigara, küllük kalmasın.
 • Sigara içmeyi en çok sevdiğiniz saatlerde sigara içmemek için meşgale bulun kendinize.
 • Dışarı çıktığınızda mutlaka sigara içilmeyen ortamlarda oturun.
 • Sigara içen kişilerden uzaklaşın.
 • Kafanızı meşgul edecek meşgale bulun kendinize. Hem eğlenin hem sigarayı unutun.
 • Sinir, stresten uzak durun. Sigara içen kişilerin sinirlenince daha fazla sigara içtikleri malum. Bu yüzden sigara bırakma aşamasında sakin kalmaya özen gösterin.
 • Sigarayı bırakmış kişilerle konuşun.
 • Bu sigara krizlerinin geçici olduğunu unutmayın. Sadece bir kaç dakika sürüyor. Bir kaç hafta sonra ise bu krizlerin epey azaldığını göreceksiniz.
 • Sigara içmenin sadece size değil sevdiklerinize de zarar verdiğini düşünün. Sigarayı içen kadar dumanına maruz kalan kişilerin, özellikle çocukların da ölümcül hastalık riski taşıdığını aklınızdan çıkarmayın.

Sigarayı bıraktıktan çok kısa süre sonra faydalarını görmeye başlayacaksınız. Sigarayı bıraktıktan 2 saat sonra nikotin vücudunuzu terk edecek. Sadece 12 saat sonra sigaranın zehirli toksinleri kan dolaşımınızdan temizlenmeye başlayacak ve ciğerleriniz daha rahat çalışacak. Nefesinizin açıldığını fark edeceksiniz. 2 gün sonra tatları daha iyi hissettiğinizi fark edeceksiniz. 2 hafta sonra koşma, yürüme gibi fiziksel aktiviteleri yaptığınızda tıkanmadığınızı göreceksiniz. Bunları gördükçe motive olacaksınız. İradeli olun!

Sigarayı Bırakmak İçin Tavsiyeler

Sigara kokusu zararlı olduğu kadar hem de kimsenin hoşlanmadığı kokudur. Sigara içerek hem kendinize hem sevdiklerinize zarar verdiğinizi unutmayın. Sigarayı bırakmak istiyor ama yapamıyorum diye korkuyorsanız bir kaç tavsiye önerelim;

 • Çekirdek çitleyin. Çekirdek de başladın mı bitirmesi zordur. Bu yüzden özellikle sigara krizlerinizde çekirdek çitleyin.
 • Akide şekeri kullanın. Küçük akide şekerleri dikkatinizi sigaradan uzaklaştıracaktır.
 • Sigarayı bırakmak için sağlıksız şeyler yemeye başlamayın. Sağlıklı beslenin vücudunuzun kendisini daha hızlı toparlamasını sağlayın.
 • Sakız çiğneyin. Sigara isteğini bastırmakta oldukça etkilidir.
 • Sinema, tiyatro gibi yerlere sık sık gidin.
 • Orman, deniz kenarı gibi temiz havada bol bol yürüyüş yapın. Egzersiz yapmak ve temiz hava almak zihninizi açacak, sigara isteğinizi bastıracaktır.
 • Maket yapımı, puzzle gibi kafanızı meşgul edecek hobiler edinin.
 • Tek başınıza kalmamaya özen gösterin. Sigara içmeyen aile fertleriyle daha fazla zaman geçirin.

Bunların yanı sıra kendinize inanın. İnanmak başarmanın yarısıdır derler sonuçta. Kendinize güvenin ve başarabileceğinizi telkin edin. Sigarayı düşünmemeye çalışın. Sağlıklı beslenin, spor yapın, kendinize daha fazla zaman ayırın. İlk bir kaç haftayı atlattıktan sonra ne kadar kolaylaştığını kendiniz de göreceksiniz.


BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here