Ana sayfa Cilt bakımı ve güzellik Saç Uzatan Yağlar Ve Doğal Saç Maskeleri

Saç Uzatan Yağlar Ve Doğal Saç Maskeleri

0
uzun saç için

Birçok kadın gibi siz de saçlarınızın uzun olmasından mı hoşlanıyorsunuz? O zaman bu yazımız bir türlü uzamayan saçlarınıza çözüm niteliğinde olacak. Uzun ve sağlıklı saçlar için yapmadığınız, denemediğiniz yöntem kalmamış olabilir ama unutmayın ki bunun cevabı yine doğada gizli. Birçoğumuzun bilmediği ya da bilse de nasıl kullanması gerektiği konusunda fikri olmadığı saç uzatan yağlar konusunu sizin için araştırdık. Bu yazıdan kısa bir süre sonra, sağlıklı ve uzayan saçlarınız olacağına eminiz.

Bilinen birçok formül her saç için işe yaramaz. Bazen hafif ve doğal formüller kullanmanız gerekebilir. Özellikle sağlıklı bir şekilde saç uzatma işlevi gören doğal yağlar, size en etkin ve kesin çözümü sunacaktır. Zeytinyağı, Hint yağı, badem ve Argan yağı gibi besleyici yağları doğru kullanmanız da oldukça önemli. Bu yazı tüm bunlar hakkında bilgi verirken, kullanım detaylarını da size aktaracaktır.

Saç Uzatan Yağlar Ve Kullanım Şekilleri Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Zeytinyağı bilinen en iyi ve faydalı yağlardan biridir. Özellikleri itibari ile bedene içten dışa şifa verir. Saçlar için de aynı güzellikleri geçerli. İçeriğinde bulunan E vitamini sayesinde, saç ve saç derisini besleyen bu yağ, doğru oranda, doğru şekilde ve düzenli kullanımda işe yarar.

Zeytinyağını saçınıza şu şekilde uygulayabilirsiniz; ılık ya da oda sıcaklığında ki zeytinyağını saçınızı 5-10 dakika masaj yaparak komple yedirin. Başınızı streç film, bone ya da ılık bir havlu ile sarın. En az 30 dakika bu şekilde bekleyin ya da bu şekilde gece uyuyun. Uygulama sonrası saçlarınızı rutin şekilde yıkayın ve bakım kremi kullanın.

Keratin, saçı saç yapan ana madde diyebiliriz. Günümüzde bunun saç bakımında büyük önemi olduğu da bilinmekte. Bu nedenle doğal keratin, keratin içerikli ürünler saç uzatan maske ve şampuanlar içinde yer almakta. Kuaför ve tasarım salonlarında uygulaması oldukça pahalı olduğu için evde keratin uygulamanızı doğru ürünleri alarak kendiniz de yapabilirsiniz. En iyi ihtimalle keratin içeren kremler ya da yağları düzenli şekilde kullanarak, saçınızın sağlıklı bir şekilde uzamasına yardımcı olabilirsiniz.

Jojoba Yağı, son yılların en popüler saç bakım yağları içinde yer alıyor. Hafif dokusu nedeni ile diğer bakım yağlarına oranla günlük kullanım için de oldukça etkilidir. Cilt ve saç için faydalı olan Jojoba yağı içeriğinde bolca E vitamini içermektedir. Alternatif bir yağ olmasına karşın, ucuz ve bolca bulunan bir yağdır. Kozmetik, cilt bakım ve saç bakım alanında yaygındır. Günlük olarak saç uçlarınıza, banyo öncesinde komple saçınıza uygulayabilirsiniz. Banyo öncesi en az 20 dakika beklemenizi öneririz.

Argan yağı bilinen en iyi saç dostudur. Tüm dünyada devrim niteliğinde olan bu yağ, farklı şekillerde saç kremleri, şampuanları ve bakım ürünlerinde etkin madde olarak yer alıyor. Özellikle saç uzatan ürünler içinde kesinlikle Argan yağı yer almaktadır. Haricen alıp uygulayabileceğiniz bu yağ, hafif dokusu nedeni ile günlük bakım için de uygundur. Birçok markada da bu ürün ve karışımlarını bulabilirsiniz. Bakım yapmak için Argan yağını banyodan 30-60 dakika tüm saçınıza uygulayabilirsiniz. Masaj yaptıktan ve yedirdikten sonra havlu ile sarın. Daha sonra standart yıkama işlemine geçin.

Susam yağı saç uzaması için gerekli olan vitaminlerin birçoğunu içinde barındırıyor. Başta E vitamini olmak üzere, diğer besleyici vitamin ve mineraller bünyesinde barındıran, saçlarınız için harika bir kaynaktır. Susam yağını aynı oranda zeytinyağı ile karıştırın ve saçınıza masaj yaparak sürün. 1 saat kadar bekleyip yıkayın. Bu uygulamayı haftada 1 kez yapmaya özen gösterin.

Lavanta yağı saç uzatan yağlar arasında fazla bilinmemekle birlikte yerini alır. Özelliklerinin yanı sıra hafifi dokusu, hoş kokusu günlük kullanma da uygundur.

Hint yağı sadece saç uzatmakla meşhur değil. Aynı zamanda kaç ve kirpik besleyici olarak da kullanılıyor. Son yıllarda birçok faydası olduğu ile tanınan Hint yağı, banyo öncesinde saçlara uygulanarak 20 dakika bekletilir. Ardından ılık su, sonra sıcak su ile arındırın ve saçınızı yıkayın.

Saç Uzatan Yağlar Haricinde Neler Yapabilirsiniz?

Saçlarınıza özenli davranmak, rutin bakımlarını yapmak, onların sağlığına kavuşması için önemlidir. Saçları yıpratan faktörleri de ortadan kaldırmanız gerektiğini unutmamalısınız. Kuru saçlar için nem muhafaza eden ürünler tercih etmeli, hafif yağlarla bunu desteklemelisiniz.

Hazır set olarak satılan saç uzatan yağlar nispeten yalın olarak yağların kullanılmasından daha etkilidir. Bütçeniz uygunsa, bu ürünleri tercih edebilir, etkin ve farklı bir şekilde saçlarınızın bakımını sağlayabilirsiniz.

Keratin, Jojoba ve Argan içeren ürünleri kullanmak oldukça faydalıdır. Ancak ürünlerin kalitesi, içeriği ve saçınıza uygun olup olmadıklarına göre değerlendirilmelidir.

Banyodan hemen sonra ıslakken saçlarınızı asla taramayın. Nemli bir hale geldiğinde, saçınıza uygun bir tarak yardımı ile tarama işlemini yapabilirsiniz. Bazen saç uzatmak kolaydır. Sadece saçınızın kendine özgü yapısını korumasına izin vermelisiniz. Aynı şekilde kuru saçlar da asla taranmamalı, uygun solüsyon ya da su ile nemlendirilerek taranmalıdır.

İnternette ya da kişisel bakım ürünleri satan yerlerde birçok saç bakım ürününe rastlarsınız. Bu tip ürünlerle ilk kez karşılaşıyor ve fiyatı uygun, alayım mı diye düşünüyorsanız, hemen internette ufak bir araştırma yapabilirsiniz. Özellikle saç uzatan krem adı altında birçok ürün olduğunu, bunların bazılarının neticeden uzak oldukları da bir gerçektir. Bu nedenle kullanıcı yorumları, alışveriş sitelerinde ki yorum ve değerlendirmeleri okuyabilir, buna göre karar verebilirsiniz.

Tüm yazımızı okuduğunuz için öncelikle teşekkür ederiz. Umarız saç bakımı ve uzaması konusunda size fayda sağlamıştır. Peki, bu noktadan sonra sizin paylaşımlarınızı bekliyoruz. Sizler saçınızı korumak, uzatmak için neler yaptınız ya da yapıyorsunuz? Olumlu ya da olumsuz tüm yorumlarınızı bizimle ve okuyucularımızla paylaşabilirsiniz.


BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here