Ana sayfa Cilt bakımı ve güzellik Hepimizi Tedirgin Eden Paraben Hakkında Merak Edilenler

Hepimizi Tedirgin Eden Paraben Hakkında Merak Edilenler

0
paraben-free

Kullandığımız kozmetik ürünleri ve ilaçların acaba ne kadar masum olduğunu düşünüyorsunuz? Belki de sandığımızdan daha fazla masum olabilir mi? Bizce bu şu anlık mümkün gözükmüyor. Nedenine gelince ise içinde barındırdığı paraben yüzünden. Daha önce duyduğunuz bir kelime gibi geliyorsa demek ki duymuşsunuzdur.

Paraben Nedir?

Paraben, genel tıp manasında içinde bakterisit ve fungusit barındıran bir koruyucudur. Halk arasında ise kozmetik ürünlerin içinde onların ömürlerini daha çok uzatmaya yarayan bir kimyasal bileşendir. Peki, paraben zararlı mı? İçerisinde OR (Radikal oksijen bileşiği) ve alken yapısından ötürü eğer bir maddenin içine katılırsa bu radikaller sayesinde o maddeyi daha dinç tutmaya yarıyor. Ayrıca parabenin içinde OH yani saf alkol yapısının da olması nedeniyle bazik bir özellik göstermektedir. Bu da tek başına parabenin insan vücuduna girişinin, ciddi tahribatlara yol açtığını söyleyebiliriz.

Parabenin Zararları Nelerdir?

En sık kullanılan paraben çeşitlerinden olan butlyparaben ve etilparaben sayesinde kozmetiklerin içinde bakteri ve mantar(küf) oluşumunu uzun yıllar engeller. Tabi ki kim istemez kendi kullandığı diş macununun, şampuanının bir anda bozulmasını… Yararlı gibi gözüken bu yapının zararları oldukça fazladır:

 1. Zehir içeriği ve toksikatlık özelliği çok fazladır.
 2. Vücutta bulunan östrojen hormonunun taklidi olarak vücuda girmektedir. Bu da östrojen (kadınlık hormonu) hormonunu baskılayacağı için doğurganlık, kadınsı hisler vs. Benzeri hormonun salgıladıklarını önler.
 3. Meme kanseri olanların bir kısmının meme dokusunda paraben rastlanmıştır. Tabi ki, parabenin kanser yapıcı etkiye sahip olduğunu buradan ulaşabiliyoruz.
 4. Eğer fazlaca parabenli ürün kullanıyorsanız idrarınızda, sütünüzde, kan serumunuzda mevcut olacaktır. Bu da vücudunuzun her yerinde parabenin taşındığını gösterir.
 5. Bazı firmalar paraben free adı altında paraben kullanılmayan ürün olarak lanse edilse de kurnazlık yapıp bir miktar yine bu bileşiği kullanmaktadır. Bu da önemli bir soruna teşkil eder.
 6. Paraben, Ultraviyole (Güneş’ten gelen zararlı ışın) ışının soğurulmasına yardımcı olan bileşenleri içerir bu da kanser yapıcı etkiye sahip olduğu için cilt kanserine neden olabilmektedir.
 7. Cildi hassaslaştıracağı için cildin kolayca iltihap kapmasına, yoğun kaşınmalara ve akut alerjisine (ani alerji gelişmesi) neden olabilir.
 8. Doğurganlık seviyesinde menstrual döngüyü uzatır veya kısaltır. Bu da kısmi sebep kısırlığa neden olabilir. 

Paraben Olup Olmadığını Nasıl Anlayabiliriz?

Paraben, düşük maaliyetli olmasından dolayı pek çok firma, doğal yollardan elde edilirse oldukça yüksek bir fiyatlı hâle gelmekte. Bu yüzden firmaların yaptığı ucuz parabenler, daha çok kâr getirmektedir. Zaten piyasada bulunan tüm hijyen ve kişisel bakım ürünlerinde az da olsa paraben barınıyor. Bazı firmalar bu kimyasalı kullanmamak adına fiyatlarını tavan yapmış vaziyette. Peki, bu zararlı kimyasalı nasıl anlayabiliriz?

 • Ürünün üst kapağında illa paraben yazması gerekmemektedir. İçindekiler kısmında, etilparaben, propilparaben, izopropilparaben veya direkt izopropil yazıyorsa içinde bulunuyor demektir.
 • Kullandığınız ürün sizde ters etki yapıyorsa, yani deride egzama mevcut oluyorsa varlığına işaret edebilir.
 • Kullanacağınız ürünün sertifikalı organik olarak olduğunu görmemiz önemlidir.
 • Üzerinde paraben free yazıyorsa (yazsa da bazı firmalar dediğimiz gibi paraben kullanabiliyor)
 • Yeni anne olan birinin anne sütünün az gelmesi de bu varlığı gösterebilir.

Metil Paraben ve Propil Paraben Nedir?

Kimyasal olarak içerisinde bir metil alkolü barındıran metilparabenin genel özelliklerine bakacak olursak antimikrobiyal etkilere sahip bir koruyucu çeşitidir. Kolay elde edilmesi nedeniyle piyasada sıklıkla kullanılan bu çeşitte toplam 1 karbonun etrafında dallanmış halde hidrojen atomları ve bir adet hidroksil iyonu bulunmaktadır. Karbon sayesinde kolayca vücuda enfekte olan bu kimyasaldan en çok maya mantarına karşı etkili olduğunu söyleyebiliriz. Bu madde, mantarlardan başka mikropların atası olan gram boyasında pozitif çıkan bakterilerin tamamını öldürebildiği kanıtlanmıştır.

Propil paraben ise, metilden ziyade 2 tane daha fazla karbon barındırdığı için daha çok piyasada kullanılmaktadır. Bunun sebebi organik adı altında karbon barındıran bu bileşikte daha çok fungus (mantar) canlılarına karşı tamamını yok edebilmekte. Bu konuda metil parabene göre bir adım daha öne çıkan bu maddede dikkat edilmesi gereken en büyük unsur, raf ömrünü diğerlerine göre 4 ila 6 kat daha fazla arttırmasıdır. Doğal koruyuculardan biri olarak limon suyu içinde bulunan sitrik asitin pH seviyesine yakın olmasına aldanmadan yaptığı benzen bileşiği sayesinde temas eden yüzeyi daha çabuk parçalamakta. Bu da elbette ki cildin daha çabuk kuruyup tahriş olmasına, çatlamasına ve çatlak yerlerden damarlara temas nedeniyle kan içinde dolaşmasına sebep olur.

Piyasada bu kadar ürün varken no paraben diyenlerin maaliyet bakımından her ne kadar diğerlerine nazaran 2 – 3 kat arasında fiyat farkı da olsa sonuç olarak onlar da başka başka koruyucular katmakta. İleride ise daha büyük bir tehlikeyle karşı karşıya kalmamak için sertifikalı ürün almaya özen göstermemiz gerekiyor. Bir sonraki yazımızda tekrar buluşmak dileğiyle…


BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here