Ana sayfa Diyet Modern Mayr Diyeti Nedir? Etkisi Nelerdir?

Modern Mayr Diyeti Nedir? Etkisi Nelerdir?

0
mayr diyeti

İlk olarak 2015- 2016 yıllarında karşılaştığımız ve birçok kişi tarafından denenmiş, sonuçları olumlu olmuş bir beslenme sistemidir. Mayr diyeti sistemini ilk geliştiren kişi Dr. F. X. Mayr’dır. sadece bir diyet olmamak ile birlikte, kronik hastalıklardan da korunmayı sağlar. Gün içerisinde birçok insanın yaşadığı gaz, şişkinlik, hazımsızlık, yorgunluk ve ödem gibi şikayetlerin giderilmesinde de oldukça etkili olduğu bilinmektedir. Modern Mayr beslenme prensibinin ana amacı bağırsaklarda biriken zararlı bakterilerin arındırılması esasına dayanmaktadır. Son dönemde ön plana çıkan mikobiyota üzerinde olumlu olan etkiler, kilo vermek ve sağlıklı yaşam için birçok insan tarafından tercih ediliyor.

Modern Mayr Beslenme İle Sindirim Sanatı Nedir?

Bağırsak sistemini rahatlatmak, sonuçları mükemmel olan bir işleyiştir. Tüm bedenimiz yediklerimizden olumlu veya olumsuz olarak etkilenmektedir. Bu nedenle Mayr diyeti sayesinde besin alımınızı önemli ölçüde denetimden geçirirsiniz. Bu sayede beden daha etkin ve sağlıklı olarak çalışmaya başlar.

 • Az ve öz yemek
 • Hafif ama faydası yüksek besinler tüketmek
 • Uyku düzenini sağlamak
 • Doğal olmayan besinlerden uzak durmak
 • İlaç kullanımını mümkün olduğunca azaltmak
 • Sindirimi ağır olan besin tüketimini sıfırlamak
 • Lokmaları uzun uzun çiğnemek
 • Öğünler arasında 4- 5 saat ara vermek
 • Geç saatlerde yemek yeme alışkanlığını sonlandırmak
 • Akşam saatlerinde daha çok çiğ olan sebze ve meyveleri tercih etmek
 • Asitli besinlerden uzak durmak
 • Yemek arasında su tüketimi olmayacak
 • Porsiyonlar mümkün oldukça küçültülmelidir.

Genel olarak bakıldığında Mayr yöntemi bir diyetten çok sağlıklı beslenme prensiplerini içermektedir. Fazla kilonuz olsa da, olmasa da bu beslenme şekli önemli ve faydalıdır. Bedeni yormaktan uzak beslendiğinizde daha iyi uyur, daha zinde uyanır ve sağlığınız ruh halinize de yansır. Bu şekilde stresle başa çıkmanız da mümkün olur. Hayatınızı kontrol altına alabilir, kilo kontrolü kadar mutluluğunuzu da arttırabilirsiniz.

Modern Mayr Diyeti Nasıl Yapılır?

Sindirim sistemine odaklanan Mayr tekniği sonuç alınan bir yöntem. Dünya genelinde kabul görmesi ve hızlı bir şekilde popülerliğinin artması da zaten bunun en büyük kanıtı. Ülkemizde ve dünyada kabul gördüğü için bizler de sitemizde genel anlamda bu tekniğe yer vermeyi uygun gördük.

Beslenme şekli bir diyet menüsüne bağlı değil. Kendinizin belirlediği besinler, farklı şekillerde ve doğru biçimde tüketilmek zorunda. Burada ana amaç sindirim sistemini yormadan, ondan beklenileni en iyi şekilde yapmasına yardımcı olmak. Mayr kürü detoks tarzı yapılacak olan hızlı bir yöntem. Bu yöntemde belli besinleri tüketerek bağırsak sisteminin rahatlaması, boşluk oluşması ve kilo fazlalıklarının atılması mümkündür.

Örnek Mayr diyeti menüsü

Kahvaltı

1 yemek kaşığı kadar lor peyniri ya da yağsız bir peynir

1 dilim tam tahıllı ekmek

2 tane ceviz içi

Yeşil çay (şekersiz ve limonlu)

Ara Öğün

Fındık ya da badem (5-6 adet)

Öğlen Yemeği

150 gram kadar ızgarada pişmiş, derisiz tavuk

2 yemek kaşığı makarna ile bol yeşil salata

Ara Öğün

1 orta boy portakal

Ata Öğün 2

2 yemek kaşığı yulaf ezmesi

2 yemek kaşığı yoğurt

1 tane doğranmış kuru erik

Akşam Yemeği

1 porsiyon ızgara balık

1 dilim çavdar ekmeği

6 yemek kaşığı ıspanak yemeği veya yoğurtlu kabak ızgara (1 kabağı fırında ya da tost makinesinde pişirip, 1 yemek kaşığı yoğurt dökerek tüketin)

Ara Öğün

1 kivi ve 1 kutu probiyotik yoğurt

Yukarıda da görüldüğü gibi aç kalmadan, faydalı besinler tüketerek Mayr diyetini uygulamanız mümkün. Bu şekilde bedeniniz daha hafiflerken, kilo dengenizi de sağlayabilirsiniz. Ayrıca protein ağırlıklı diyet yazımızdan da yararlanabilirsiniz.


BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here