Ana sayfa Aile Kolay Doğum Yapmak İçin Bilmeniz Gerekenler

Kolay Doğum Yapmak İçin Bilmeniz Gerekenler

0
kolay doğum yapmak

Gebelik ve doğum hiç kolay bir şey değil. Dünyaya yeni bir can getirmek oldukça zor ve heyecanlı bir süreçtir. Ama bu zorluklardan korkmadan üstesinden gelmek için bilmeniz bazı püf noktalar var. Kolay doğum yapmak için hamileliğinizin başından sonuna kadar dikkat etmeniz gereken unsurlar var. Bu yazımızda doğumunuzun kolay geçmesi için bilmeniz gerekenleri derledik. Fiziksel hazırlıkla birlikte duygusal hazırlıkta çok önemlidir.

Hamileliğinizin özellikle son aylarında doğumunuzun iyi geçeceğini telkin edin kendinize. İnternette, etrafınızda kulaktan dolma bilgilerle moralinizin bozulmasına izin vermeyin. Her şeyin iyi olacağına, doğumun kolay geçeceğine inanın. Psikolojik olarak güçlü olmanız doğumu düşündüğünüzden de kolay hale getirecektir. Sakin kalın. Unutmayın herkesin bünyesi farklıdır herkesin doğum hikayesi de farklıdır.

Kolay Doğum İçin Egzersizler

Doğru egzersiz yapmak hamileliğin başından itibaren önemlidir. Egzersiz yapmak hem bebeğin gelişimi için hem doğumun kolay gerçekleşmesi için gereklidir. Kolay doğum için yapmanız gereken egzersizleri doğru seçmeniz gerekir. Ani ve zorlayıcı hareketler bebeğe zarar verebilir. Bu yüzden nasıl egzersiz yapılır bu yazımızda konu aldık. Doğumun ilk haftalarında bol bol yürüyüş yapın. Hem egzersiz yapmış olursunu, hem de temiz hava alırsınız.

Doğumun son haftalarında ise yapmanız gereken egzersizler şu şekilde: İlk hareket squat. Bacaklarınızı omuz hizasında açık tutun, squat şeklinde eğilip kalkın. Eğilip kalkarken nefes alıp verin. Acele etmeyin ani hareket yapmayın yavaş yavaş eğilip kalkın. Fazla eğilmenize gerek yok bebeği rahatsız etmeyecek şekilde yapmaya özen gösterin. Bu hareketi yapmadan önce bebeğin başının aşağıda olduğundan emin olun. Eğer bebek başı aşağıda doğum pozisyonunu almamışsa bu hareketi yapmanız tehlikeli olabilir.

İkinci hareket çömelme hareketi. Bacaklarınızı omuz hizasından çok daha geniş açıp çömeliyorsunuz. Böyle yorulana kadar durabilirsiniz. Bu hareket hem bebeği aşağı doğru itecek hem de bacak kaslarınızı güçlendirecektir. Bu hareket zamanı da bebeğin başının aşağıda olduğundan emin olun. Bol bol yürüyüş yapın. Son haftalarda ayakta durmak zor olacaktır ama dinlenerek ayakta durmak, yürümek yer çekimi sayesinde bebeğin aşağı inmesine yardımcı olacaktır. Bu hareketleri doğumun son haftaları yapmaya özen gösterin.

Kolay Doğum Pozisyonları

Doğum sancıları başladığı anda sakin kalmaya çalışın. Unutmayın doğum oldukça uzun süren bir süreçtir. Sancılarınız uzun saatler sürerse korkmayın. Kolay doğum için doğru pozisyonları deneyin. Doğum başladığı andan itibaren bebeği aşağı doğru itmeye çalışmalısınız. Ama bunu ıkınarak yapmayın. Ikınacağınız zamanı doktorunuz söyleyecektir.

  • Ayakta durma pozisyonu yer çekimi sayesinde doğumu oldukça hızlandırır. Eğer ayakta duramıyorsanız bir yakınınız veya doktor yardımıyla ayakta durmaya, yürümeye çalışın.
  • Çömelme pozisyonu da pelvisin açılması, bebeğin daha hızlı gelmesini sağlayacaktır.
  • Dört ayak üstü durma pozisyonu bel ağrılarınıza iyi gelecektir. Doğumu da kolaylaştıran pozisyondur
  • Yatağın veya sandalyenin karşısında dizlerinizin üstüne çöküp öndeki cisme yaslanmak da bel ağrılarınıza iyi gelecektir.
  • Uzanmak yerine oturmayı tercih edin. Bebeğin aşağı itilmesi için yer çekiminden faydalanmanız önemli. Plates topu veya yatakta dik bir şekilde oturmaya çalışın.

Tüm bunlar bedenin daha iyi esnemesine, gevşemesine yardımcı olacak ve kolay doğum gerçekleşmesini sağlayacaktır. Özel durumlarınız olması halinde hekiminizden de destek alabilirsiniz.


BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here