Ana sayfa Sağlık Kireçlenme Belirtileri Ve Çözümleri

Kireçlenme Belirtileri Ve Çözümleri

0
kireçlenme tedavisi

Halk arasında çok kez söylemlerine rastladığımız kireçlenme, tıp dilinde dejeneratif artrit ve osteoartrit olarak tanımlanır. Kemiklerin bir birine bağlantı noktaları olan eklemlerde, kıkırdar dokuda ki deformasyondan kaynaklanır. Bu deformasyon sonrasında eklemlerin hareket etmesi sırasında çıtırtılar duyulur. Bu seseler en belirgin kireçlenme belirtileri içinde yer almaktadır. Zaman içinde hareketlerde kısıtlatma, ağrı, şişme gibi sağlık sorunlarının başlamasına neden olmaktadır.

Kireçlenme Neden Olur? En Sık Görülen Şekilleri Nelerdir?

Ekrem rahatsızlıkları genellikle ileri yaşlarda görülebilir. Bunun yanı sıra eklemlerde kireçlenme sorununu tetikleyen birçok etmen de bulunmaktadır.

 • Aşırı kilolu olmak, eklemlere fazla yük binmesine ve buradaki dokunun zedelenmesine neden olabilir.
 • Kaza, spor esnasında yaşanan yaralanmalar ya da travmalar, dokularda ki zedelenmeleri oluşturabilir.
 • Meslek olarak yapılan hareketlerde eklemler zorlanabilir.
 • DNA yapımızda taşıdığımız özellikler de kireçlenme sorunlarına neden olacaktır.
 • Doğuştan gelen eklem ya da kemik rahatsızlıkları da bu rahatsızlığın sebeplerinden olabilir.

Eklem dokusunun zaman içinde deforme olması, kemiklerin birbirine temasına neden olabilir. Bu nedenle kemikler, aralarında yastık görevi yapan jel dolgudan yosun şekilde çalışmaya başlarlar. Ancak bu olması gereken durumdan kötüdür. Bu nedenle de eklem bölgesinde iltihaplanma, şişme, kemiklerde sorunlar yaşanma başlar.

Bilinen ve en sık rastlanan eklem kireçlenmesi tiplerine ve belirtilerine bir bakalım;

 • Sırtta Kireçlenme Belirtisi diğerlerine göre daha az rastlanan bir durumdur. Sırt ağrıları, hareketsiz ortamdan kalkarken çıtırtılar, sürekli kemikleri düzeltme isteği gibi hisler ile ortaya çıkar. Ancak sırt ağrılarında birçok etmen olabilir. Bu nedenle bir uzman kontrolüne kesin olarak ihtiyaç duyulabilir.
 • Kalçada Kireçlenme Belirtisi genellikle kalça, kasık, bacak ya da uyluk bölgesinde oluşan ağrılarla baş göstermektedir. Aşırı hareket sonrasında ağrılar, şişme ya da eklem bölgesinde ısınma gözlemlenebilir.
 • Omuzda Kireçlenme Belirtisi şişlik, kızarıklık ve ağrılarla baş gösterir. Dizlerden sonra en sık rastlanan kireçlenme bölgesidir.
 • Boyun Kireçlenme Belirtisi arasında ön plana çıkan hissedilen sertliktir. Hareket sonrasında boyunda ağrı oluşur. Hareket alanında kısıtlanma, sırt ve omuzlara uzanan spazmlar, kulaklarda çınlama gibi belirtiler verebilir.
 • Ayak Ve Parmaklarda Kireçlenme Belirtileri çok yürüdüğünüzde, bu organları fazla kullandığınızda ağrılar ile gözlemlenir. Parmak ya da ayaklar dururken aniden hareket ettirdiğinizde çıtırtılar ciddi şekilde gözlemlenir.
 • Dizde Kireçlenme Belirtisi baskılarda ağrı, hareketlerde kısıtlanma, ilerleyen aşamalarda kızarıklık ve şişlik şeklimde gözlemlenir. En sık rastlanan eklem kireçlenmesi bölgelerindendir.

Kireçlenme Neden Olur, Nasıl Geçer?

Kireçlenme sebepleri arasında genellikle genetik faktörler ön plana çıkarken, çoğu durumda da yaralanmalar, kaza ya da spor sonrası travmalar bu alanda etki edebilmektedir. Genel olarak bakıldığında kireçlenme sebepleri içinde aşırı kilo, hareketsiz yaşam da sayılabilmektedir.

Kadınlar erkeklere göre kireçlenmeye daha sık yakalanabilirler. Yaş faktörü de sık görülme biçimini tetiklemektedir. Yine eklem zorlamasına dayalı meslek grupları da bu hastalığa daha sık yakalanma riskine sahiptirler. Birçok kişinin fark edebildiği kireçlenme belirtileri dikkatli takip edilerek, doktora gidilerek ve bazı egzersizleri yaparak önlenebilir.

Kireçlenme Tedavisi Nasıl Yapılır?

Kireçlenme tedavisinde hastalığın evresi ve bölgesi önemlidir. Genellikle ilaçlar, fizik tedavi uygulamaları ve cerrahi müdahale olmak üzere üç aşamada gözlemlenebilir. Bunlar aşamalı olarak doktor tarafından uygulanarak sonuç olumlu olacak şekilde denenir. Her ne kadar doktor ile görüşme ve önerilerini yerine getirmeniz gerekse de, bazı durumlarda doğanın şifalı gücünden de tedavi sürecinde destek alınabiliyor. Bu nedenle kireçlenme bitkisel tedavi yöntemlerini de destekleyici olarak uygulayabilirsiniz. Bu tip bitkisel uygulamalar tedaviden daha çok ağrıların azaltılması ve hastanın konforuna katkı sağlaması nedeni ile de tercih edilmektedir.

 • Okaliptüs tedavisi ağrılı bölgede etkili bir çözüm sunabiliyor. Okaliptüs özü ve yaprağından elde edilen doğal okaliptüs yağını kullanmak başarılı geri bildirimler vermekte. Ağrılı bölgenin ılık su ile yıkanmasından sonra, ağrılı bölgeye bu yağ ile masaj yapılması yeterli olacaktır.
 • Aloe vera kullanımı da oldukça kabul gören bir yöntem. Fizik tedavi esnasında ya da ağrıların dayanılmaz olduğu zamanlarda aloe vera jel ile alana masaj yapılması şeklinde uygulanır.
 • Yeşil çay aslında eklem kireçlenmesine bir nevi katkı sağlayabilir. Çay ile yapılacak masaj ise önerilmektedir.
 • Zencefil bağışıklık sistemi ve genel sinir, iskelet sistemi üzerinde etkilidir. Her gün bir bardak su ile ve şekersiz olarak içilirse, eklem ağrılarında azalma oluşacaktır.
 • Çınar ağacı yaprağı kürü birçok kişi tarafından kullanılan bir yöntem. 2 adet çınar ağacı yaprağı ve 1 bardak su ile hazırlanıyor. Sarı ya da yeşil olabilen çınar yaprağını önce güzelce yıkayın. 1 bardak suyu kaynatın ve içine 2 adet yaprağı ilave edip, 5 dakika demlenmesine izin verin. Elde ettiğiniz çayı akşam yemediğinden önce ve gece yatmadan önce tüketebilirsiniz. İki kullanım arasında en az 3 saat süre bırakınız. Bu uygulamayı 1 ay boyunca yapabilirsiniz.

Beslenmenin hayatımızda önemi büyüktür. Neredeyse sağlık sorunlarımızın %50sinden fazlası beslenme kaynaklı ya da etkisindedir. Aynı şekilde kireçlenme tedavisi beslenme ile düzene girebilecek ya da yanlış şeyleri yediğinizde artış gösterebilecektir.

Yemeniz gerekenler; brokoli, turunçgiller, Omega-3 bakımından zengin olan ton balığı, somon veya uskumru, sarımsak, yeşil çay, az yağlı süt ve süt ürünleri, fındık, zeytin, aspir, ceviz, avokado

Bunların haricinde uzak durmanız gereken besinler; alkol, aspartam (yapay tatlandırıcılar), doymuş trans yağlar, şeker, beyaz ekmek, tuz ve pirinç tüketimini sıfıra indiremeseniz bile minimum seviyelere çekmeniz, tedavi sürecinde size fayda sağlayacaktır.


BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here