Ana sayfa Diyet Kilo Kontrolü Nasıl Yapılır? Kilo Almadan Yaşamak Mümkün Mü?

Kilo Kontrolü Nasıl Yapılır? Kilo Almadan Yaşamak Mümkün Mü?

0
kilo kontrolü testi

Sağlıklı yaşamın ilk adımı ideal kiloya sahip olmaktır. İdeal kilo diyoruz çünkü her zayıf sağlam, her kilolu hasta değildir.  Bazen sıkı bir diyetle fazla kilolardan kurtulsanız da diyeti bırakınca çok hızlı bir şekilde verdiğiniz tüm kiloları geri alabilir, ama diyete devam edip daha fazla da kilo vermek istemeye bilirsiniz. Peki, kilo kontrolü nasıl yapılır? Bu yazımızda bununla ilgili sorularınıza cevap verdik.

Günümüzde sosyal medyanın yaygınlaşmasıyla herkes paylaştığı fotoğraflarda daha zayıf daha fit görünmeye çalışıyor. Zayıflamak için bazen kendisini gereğinden fazla zorlayanlar oluyor. Ama fazla kilolu olmak kadar hızlı kilo vermekte zararlıdır.

Kilo Kontrolü Hesaplama

İdeal kilo göreceli bir kavramdır. Çünkü kişinin yaşı, boyu da hesaba katılmalıdır. Peki kilo kontrolü hesaplama nasıl yapılır? Bunun için bilim adamları farklı formüller üretmişlerdir. Bunlardan en yaygını Vücut Kitle Endeksidir. Bu hesaplama şeklinde kilonuzu boyunuzun karesine bölüyorsunuz. Çıkan sonuç 18-25 aralığında ise normal, 25-30 aralığında ise kilolu, 30 üzeri ise obez, 40 üzeri ise ölümcül obez olarak nitelendiriliyor. Başka bir formül ise şöyledir, bel (göbek) ölçünüzü boyunuza bölüyorsunuz sonu 0.5 ile 0.55 arasında çıkarsa normal kilodasınız demektir.

Kilo Kontrolü Testi

Normal kiloda olmak hepimizi ruhsal bakımdan da mutlu eder. Herkes merak eder kilosunun normalin üstünde mi altında mı olduğunu. Günümüzde çeşitli kilo kontrolü testi var. Bunu kendiniz de hesaplayabilirsiniz, çeşitli mobil uygulamalardan da yardım alabilirsiniz. Eğer normalin üstünde iseniz bu yazımızı dikkatli okuyun.

Kilo Vermek  

Günümüzde bizi uğraşmaktan kurtaran hazır gıdalar maalesef bu konuda hiç masum değiller. Bu yüzden eğer kilo vermek niyetindeyseniz ilk adım olarak bu gıdaları hayatınızdan çıkarmanız lazım. Ama evde yapılan her yemekte bizi zayıf tutmaz. Yağlı, tuzlu, kızartılmış ev yemekleri de şişmanlatıyor. Bu yiyeceklerden kaçınmamız kadar düzenli yememiz de önemli. Her gün yemek saatleriniz belirli olsun.

Diyette Kilo Vermek Kaçıncı Günde Başlar?

Kilo vermek sanıldığı kadar kısa süren bir şey değildir, zaman ve sabır gerekir. Kilo vermede öncelik hızlı vermek değil, sağlıklı kilo vermektir. Diyette kilo vermek kaçıncı günde başlar? Sorusu diyet yapan herkesin kafasını kurcalıyor. Bu sorunun cevabı için göz önünde bulundurmanız gereken unsurlar var.

 •  Herkesin metabolizması farklıdır unutmayın. Sizinle aynı anda diyete başlayan biriyle aynı hızda kilo veremeyebilirsiniz.
 • Yaşınızı hesaba katın. Yaş ilerledikçe kilo verimi zorlaşır.
 • Spor yapmak yetmez günlük hayatında da aktif olan kişiler daha çabuk kilo vermeye başlar.

Diyette kilo verimi genellikle 7-10 gün arasında başlar. Zamanla daha hızlı kilo vermeye başlarsınız. Ama bazen kilo alımı zayıflayabilir, hatta verdiğiniz kiloların bir kısmını geri alabilirsiniz. Telaşlanmayın diyetinizi ve sporunuzu aksatmadığınız takdirde bu kilolar kaybolmaya devam edecektir. Vücutta biriken su, idrar gibi şeyler biraz kilo almanıza neden olabilir. Kilo kontorlü için diyet yaparken aç kalmaya değil az kalorili şeylerle beslenmeye dikkat edin.

Kilo Kontörlü İçin Ne Yapmalıyız?

Öncelikle diyet tamamen aç kalmak değil, az kalorili şeylerle doymaktır bunu unutmayalım. Sonuçta zayıflamaya çalışırken sağlığımızı bozmak istemeyiz.

 • Kendinizi aç hissedince hemen yemek yemeyin, su için. Diyet zamanı vücut sıvı kaybedince de açlık hissi oluşur.
 • Yemeğinizi yavaş yiyin. Çok çiğneyerek yemek hem de sindiriminizi kolaylaştırır.
 • Tabağınızı küçük alıp doldurun ki gözünüze boş gibi gelmesin.
 • Şekerli içeceklerden uzak durun. Kahvenizi sütlü içmeyin filtre kahve tercih edin.
 • Evde yemek yapma alışkanlığı edinin. Hazır gıdaların hepsi kilo aldırır.
 • Canınız çikolata çekerse tarçın çayı içmeyi deneyebilirsiniz tatlı isteğinizi bastıracaktır.
 • Yemek yedikten sonra hemen yatmayın.
 • Düzenli günde 7 saat uyumaya çalışın.
 • Gün içinde hareketli olmaya gayret edin.

Fazla kilo karaciğer yağlanması, kalp kaslarının yorulması gibi ciddi sağlık sorunlarına yol açıyor. Ama sırf aç kalarak verilen kilolar da iç organlara zarar verir. Bu yüzden öğün atlamayın, günde 1 kere yemek yemeye çalışmayın. Sık sık ama az yenilen sağlıklı yemekler kilo verdirir.

Kilo Kontrolü İçin Bilmeniz Gerekenler

Hedeflediğiniz kiloya ulaştıktan sonra diyeti bırakma şekli de çok önemli. Hedefinize ulaştıktan sonra ciddi diyete ihtiyacınız yok artık ama bu artık kötü şekilde beslenebileceğiniz anlamına gelmiyor. Zaten mideniz küçüldüğü için artık eskisi kadar fazla yeme isteğiniz olmayacaktır. Arada kaçamaklar yapsanız bile sağlıklı beslenmeyi asla bırakmayın. Düzenli kilo kontrolü için zayıflama esnasında günlük 1600 kalori yiyorduysanız bunu günlük 1900 kaloriye çıkarabilirsiniz mesela. Esas dikkat edilmesi gereken abur cuburdan, gazlı içeceklerden uzak durmak. Eğer zayıflamak için spor yapıyorduysanız artık kastan kilo almak için farklı hareketler yapabilirsiniz. Kilonuzun kaç olduğundan çok, kastan mı yağdan mı aldığınız önemli. Kastan alınan kilolar sizi şişman göstermez, vücudunuzu şekillendirir. Yağdan alınan kilolar şekilsiz vücut oluşturur. Hem estetik hem sağlıksal sorunlar olur.


BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here