Ana sayfa Gebelik Hamile Kalmanın Yolları Ve Hamilelik Sürecine Genel Bakış

Hamile Kalmanın Yolları Ve Hamilelik Sürecine Genel Bakış

0
Hamile Kalmanın Yolları

Aile olmanın ilk aşamasını geçen çiftler için çocuk aşaması, en heyecan verici ve en özel durumdur. Evlenen ya da çocuk yapmaya karar veren çiftler hamile kalmanın yolları hakkında genel bilgilere sahip olmalıdır. Ne zaman hamile kalınır? Hangi durumlarda gebelik oluşur? Hamilelik belirtileri nelerdir? Tüm bu konulara gelin birlikte bakalım.

Tüm memeliler gibi kadınlar da doğurgandır. Ancak bazı etmenleri göz önüne alarak, planlı hamilelik yaşamak çok daha uygun olacaktır. Evlilik sonrası hemen hamile kalmak istemeyen çiftler genellikler korunurlar. Korunma yöntemleri farklıdır ve isteyenler, istediğini seçebilir. Bu aşamadan sonra çocuk yapmak istenildiğinde korunma yöntemi terk edilmelidir. Süreci bu aşamadan sonra takip ederek, gebelik sürecine yolculuk başlar.

Tüm bunlar rutin ve doğal durumlar olsa da, günümüzde hamile kalamama durumu da sıklıkla gözlemlenmektedir. Yeni evli çiftler ya da sonrasında hamile kalmak isteyen çiftler için hamile kalamama sorunu stresli bir durumdur.

Hamile Kalmanın Zorlukları Psikolojik Olarak Nasıl Aşılır?

Birkaç deneme yaptıktan sonra özellikle kadınlarda hamile kalamıyor muyum? Yoksa çocuğum olmayacak gibi bazı korkular baş gösterir. Bu stres aslında hamile kalma şansınızı da azaltır. Bu nedenle hamile kalmanın püf noktaları dikkatli şekilde ele alınması, gebelik süreci için nelerin gerekli olduğunun bilinmesi önemlidir. Bildiğiniz şeyden korkmazsınız!

Bu tarz durumlarla karşılaşan kadınlar genellikle kolay hamile kalmanın yolları var mı sorusunun cevabını araştırır. Hamile kalmak, doğru zamanda, doğru şekilde oluşan bir durumdur. Bu nedenle gebe kalınacak dönemler, pozisyonlar, besinler gibi birçok etmen devreye girmektedir.

Hamile Kalmanın Yolları ve Şartları Nelerdir? Hangi Şartlarda Hamile Kalınır?

Hamile kalmanın şartlarına kısaca değinerek, yumurtlama sürecini inceleyelim. Bu şartlar hamile kalmanın yolları içinde yapıp, yapmayacağınız şeyler konusunda da size yol gösterecektir.

Yaş faktörü önemli bir unsurdur. 40 yaş üstünde gebelik olasılığı oldukça düşer. Kesinlikle olmaz demiyoruz ancak ihtimaller ciddi anlamda azalır.

Beslenme ve stres gebelik üzerinde etkili olabilir. Az ve dengesiz beslenme, sigara, alkol kullanımı, düzensiz uyku gibi etmenler bedenin yumurtlamaya rahat hazırlanmasına engel olacaktır.

Sürekli kullanılan ilaçlardan bazıları gebelik olasılığını düşürür. Bu nedenle gebe kalamıyor ve düzenli olarak ilaç kullanıyorsanız mutlaka doktorunuza danışmanız gerekecektir.

Aşırı kilolu olmak hamileliğin oluşmasına engel teşkil edebilir. Tüm bunların yanında aşırı zayıflık da aynı şekilde sonuç verebilmektedir.

Regl düzeni hamile kalma olasılığını yükselten bir durumdur. Adetleriniz düzenli ve rutin şekilde oluşuyorsa, gebe kalmama olasılığınız düşük bir ihtimaldir.

İlişki sayısı, gebelik olasılığını arttıran bir etmendir. Bu nedenle yumurtlama döneminden 5 gün önce ve 5 gün sonrasında düzenli ilişkiye girmeniz tavsiye edilir. Bu şekilde yumurtanın döllenmesi mümkün olacaktır.

Tüm bunların yanında hamile kalmanın püf noktası olarak yumurtlama dönemi sıklıkla dile getirilen bir faktördür. Peki, yumurtlama dönemi ne zamandır?

Yumurtalama dönemi; iki adet dönemi arasında geçen sürenin ortalarına gelmektedir. Bunu hesaplamak için adet döngünüzün kaç günde bir olduğunu bilmeniz gerekiyor.

Adet döngüsüne göre yumurtlamanın olduğu olası günler;

  • Adet döngüsü 21 gün olanlar için; adet gördükten sonra ki, 6.gün ile 12.gün arası
  • Adet döngüsü 26 gün olanlar için; adet görmeye başladıktan sonraki, 9.gün ve 14.gün arası
  • Adet döngüsü 28 gün olanlar için; adetten sonraki 10.gün ve 18.gün olarak hesaplanabilir.

Bu tarihlerde en az iki gün ara ile ilişkiye girmeniz hamile kalmanızı kolaylaştıracak ve şansınızı arttıracaktır.

Farklı bilgi kaynakları hamilelik için farklı yöntemlerden de bahseder. Bazıları hamile kalmanın sırları kitabı bile yayınlamıştır. Ancak eğer yumurtlama oluşuyor ve erkek spermleri de yeterli sayıda ise hamileliği engelleyecek pek bir faktör yoktur diyebiliriz. Bu nedenle panik yapmamakta fayda var.

Hamile kalmanın pozisyonlarına gelirsek, ilişkiden sonra hemen ayağa kalkmadan, bacaklarınızı duvara dik bir şekilde ve sırt üstü yatmanız önerilir. Bu pozisyon spermlerin yumurtaya ulaşmasına yardımcı olacaktır.

Yukarıda sayılan tüm aşamalar hamile kalmanın yolları arasında sayılabilir. Bu şekilde sizler de bilinçli bir şekilde hamile kalabilirsiniz.

Hamile Kalmanın İlk Belirtileri Ne Zaman Başlar?

Tüm bu uyarıları dikkate aldıktan sonra hamile kalıp kalmadığınızı merak edersiniz. Gebe kalındıktan sonraki ilk gün bile kan testleri ile tespit sağlanabilir. Ancak bu bazen kesin bir cevap değildir. Kan testi yaptıracaksanız en azından yumurtlama döneminden ve ilişkiden 6- 7 gün sonra yaptırmanız daha sağlıklı sonuçları almanızı sağlayacaktır.

Bununla birlikte hamile kalmanın ilk belirtileri olarak bulantı, baş dönmesi, uyku hali, sık idrara çıkma gibi farklı fiziksel belirtiler de oluşabilir. Bu belirtiler bazen birkaç gün içinde bile çıkabilir. Ayrıca farklı besin maddelerine hassasiyet, sabahları aç karına oluşan kuru bulantılar ve en sonunda da adet gününün gecikmesi ile sonuç kesine yakın hale gelecektir.

Hamilelik farklı bir fizyolojik olaydır. Bu nedenle kişilerin beden yapılarına, yaşam şartlarına, psikolojilerine bağlı olarak farklı şekilde seyreder. Genel olarak hamile kalmanın belirtileri içinde gaz, sık idrara gitme, uyku hali olmaktadır. Diğer bazı belirtiler ise kişiden kişiye farklılık gösterir.


BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here