Ana sayfa Aile Doğum Kiloları En Hızlı Nasıl Atılır?

Doğum Kiloları En Hızlı Nasıl Atılır?

0
gebelikte alınan kilolar

Hamilelik baştan sona mucize ile dolu süreçtir. Bu süreçde alınan kilolar doğumdan sonra hemen bir kaç günde verilmez. Önemli olan bebeğinizin ve sizin sağlığınızın yerinde olmasıdır bu yüzden hamilelik kilolarından kurtulmak için acele etmemenizde fayda var.

Kilolarınızı kafanıza takmak yerine yeni kavuştuğunuz bebeğinizle ilgilenmenin keyfine bakın. Vücut doğum sırasında oldukça güç sarf ediyor. Sadece doğum değil doğumdan sonraki süreçte de vücudunuzun dinlenmeye ihtiyacı vardır. Vücut diyet yapacak gücü topladıktan sonra doğum kiloları verilebilir. Hele ki emziriyorsanız bu konuda özellikle dikkatli olmalısınız. Aç kalmak sütünüzün kesilmesine bebeğin aç kalmasına neden olabilir. Emziriyorsanız kilo verirken çok dikkatli olmanız gerekir. Bu yüzden bu yazımızda bu konuyu ele aldık.

Sezeryan Doğum Kiloları Nasıl Verilir?

Doğumun sezeryan yada normal olması fark etmez. Eğer kilolarınızdan kurtulmak istiyorsanız ilk önce kendinize zaman ayırmanız lazım. İlk 3 hafta vücudun kendini toplamasını beklemek çok önemli. Emzirirken kalori kaybediyorsunuz bu yüzden kilo vereyim diye tükettiğiniz kaloriyi aniden indirmeye çalışmayın. En iyisi 6cı haftadan sonra kilo verimine başlamaktır. Bundan sonra daha az kalorili şeyler yemeye başlayın. Sebze, meyve gibi sağlıklı besinleri daha çok tüketin. Kilo vereyim derken sütümüzün kesilmesini istemeyiz sonuçta. Doğum kiloları aslında normal kilodan daha kolay verilir. Sezeryan sonrası zayıflamak için bunları deneyebilirsiniz.

  • Bol bol su tüketin. Her gün en az 3 litre su için. Bu hem zayıflamanıza hem de sütünüzün artmasına neden olacaktır.
  • 6cı haftadan sonra hafif egzersizlere başlayın. Mekik yapmak karın yağlarını eritmek için etkilidir.
  • Korse kullanın. Doktorunuza danışarak korse kullanmanız hem kilolarınızdan kurtulmanıza hem ameliyat dikişlerinizin zorlanmaması açısından faydalı olacaktır.
  • Sağlıklı beslenin. Bol vitaminli yiyecekler tüketin.
  • Öğün atlamayın emziriyorsanız asla aç kalmayın. Günde 5 öğün az az yemek yiye bilirsiniz
  • Akşam yemeklerini hafif tutun çok geç saatlerde yemek yemeyin
  • Bebeğinizle birlikte uzun uzun yürüyüşler yapın. Hem bebeğiniz temiz hava alır hem kilo vermenizde etkili olur.

Doğum Sonrası Kilolarından Kurtulmak İçin Tüyolar

Doğum sonrası kilolardan kurtulmak için stres yapmayın. Stres her hastalığın ve kilo alımının nedenidir. Doktorunuza da danışarak sağlığınızı bozmadan kilolarınızı vermeye gayret edin. Doğum kiloları düzenli egzersizler, doğru beslenme ile kısa sürede verilebilir. Egzersiz yaparken ani hareketlerden, uzun ve yorucu spordan uzak durun. Özellikle sezeryanla doğum yaptıysanız dikişlerinize dikkat edin. Egzersize başlamadan önce bebeğinizi emzirin göğüs boş olmalıdır. Egzersiz yaparken kolaydan zora doğru gidin ısınma hareketlerini mutlaka yapın.

Doğumdan sonra doğum kilolarının 4-6 kilosu ilk günler kolaylıkla verilir. Sıkı diyete girip aç bırakmayın kendinizi. Emzirmek kilo vermenizi hızlandırır, kalori yaktırır. Bu yüzden hem sütünüzün artması hem de kilo vermek için bebeğinizi sık sık emzirin. Bebekler ilk 3 ay anne sütüne daha fazla ihtiyaç duyarlar ve hızla kilo alırlar. Karbonhidratı doğumun 6cı haftasından itibaren azaltın, şeker, fazla tuzdan uzak durun. Sporunuzu düzenli yapmanın önemi çok büyüktür. Arada sırada yapılan spor etki etmez.


BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here