Ana sayfa Cinsel Sağlık Doğal Yöntemlerle Hormonları Dengelemek Mümkün Mü?

Doğal Yöntemlerle Hormonları Dengelemek Mümkün Mü?

3
Hormonları dengelemek

Bilim ve sağlıkla ilgili paylaşımlar arttıkça daha da bilinçleniyoruz. Artık biliyoruz ki, bedenimizi yöneten yegane unsurlar “hormonlar” diyebiliriz. Bu nedenle hormonları dengelemek birçok hastalığa en başından dur demek anlamına geliyor. Mutluluktan, üzüntüye, obeziteden, şeker hastalığına kadar birçok rahatsızlığın ana kaynağı hormonlardır.

Son yapılan araştırmalar, hormonların vitamin, mineral gibi bazı besin unsurları ile beslendiğini kanıtladı. Yenilen yiyecekler, yapılan aktiviteler sağlıklı bir beden yapısı için gerekli iken, hormonların dengelenmesinde de inanılmaz önemliler. İlaç almadan sadece doğal yöntemlerle, biraz dikkat ederek sizler de hormon dengenizi kendiniz sağlayabilirsiniz. Bu şekilde daha etkin ve huzurlu bir yaşama sahip olmanız mümkün olur.

Genel olarak hormonları dengeleyen yiyecekler artık bilinmekte. Bunları bilerek, düzenli ve sağlıklı bir şekilde beslendiğinizde, daha uzun ve sağlıklı yaşamanız da mümkün olacaktır. Besinlerin özellikleri, yiyeceğiniz miktarlar ve bunların yanı sıra yapmanız gerekenler bu yazının ana temasını oluşturmakta. Tam bir bilgi kaynağı olarak kullanabileceğiniz makalemiz ile aileniz ile birlikte sağlıklı ve sorunsuz bir yaşama merhaba diyebileceksiniz.

Hormonları Dengelemek İçin Doğal Beslenme Tüyoları

Her Öğünde Düzenli Protein Tüketin

Artık biliniyor ki, beslenmenin en önemli unsurlarından birisi proteindir. Yeterli miktarda protein almak sizi daha sağlıklı ve dayanıklı yapıyor. Kas, kemik ve cilt sağlığını koruyan proteinler, günlük olarak alınması gereken önemli besinler içinde yer almakta.

Tüm bunların yanı sıra protein açlık hissini yok ederek, tokluk hissini sağlarken, uzun sürede bunun korunmasını sağlıyor. Kısacası açlık hormonu iptal olurken, tokluk hormonu daha iyi çalınıyor. Kilo almanız bu şekilde duruyor ya da yavaşlıyor. Aynı zamanda hormonları dengelemek içinde bu inanılmaz faydalı bir besin grubu.

Sağlıklı proteinler, et, süt, yumurta, kuru baklagiller ve süt ürünleri gibi besin maddelerinde bulunuyor. Uzmanlar hormonların sağlıklı bir şekilde işlemlerini yapabilmesi için her öğünde 20- 30 gram kadar protein tüketilmesini öneriyor.

Düzenli olarak her gün en az 1 adet yumurta yemelisiniz. Protein kaynağı olan yumurta, bütün olarak yenildiğinde gün boyu size sağlıklı bir süreç sağlayacaktır.

Düzenli Egzersiz Yapın

Fiziksel aktiviteler hormonların çalışmasını direk olarak etkiliyor. Egzersiz yaparken ensülin düşüyor. Yüksek ensülin beden için inanılmaz hasarlara neden olabiliyor. Kalp hastalıkları, diyabet, iltihaplanmalar ve kanser gibi sorunların yaratılmasında ensülin ciddi bir etken. Bu nedenle ne kadar az salınırsa, o derece sağlıklı bir bedene sahip oluruz.

Kardio, airobik, yürüyüş ve ağırlık çalışmaları bu anlamda beden için harika sonuçları sağlıyor. Ensülin duyarlılığı düşüyor. Ayrıca fiziksel olarak aktif olunduğunda testosteron, büyüme hormonu ve yaşın ilerlemesi ile çalışan kas koruyucu hormonlar egzersizlerle daha fazla salınmaya başlıyor.

Tüm bunları yapamayan kişiler sadece düzenli bir şekilde günlük yürüyüşler bile yapsalar, faydaları inanılmaz olacaktır.

Rafine Karbonhidrat Ve Şeker Tüketimini Kesin

Birçok sağlık sorununun başında bu maddelerin olduğu belirlenmiştir. Bu maddelerden uzak durulması sadece hormon dengesi değil, obezite, diyabet, kanser gibi birçok rahatsızlığı da engellemeye yardımcı olacaktır. Mısır şurubunda bulunan früktoz, birçok gıda maddesinde bulunmaktadır. Bu nedenle aldığınız gıdaları bu açıdan kontrol etmenizi öneririz.

Beyaz ekmek, hamur işleri ve krakerler basit karbonhidrat bakımından zengin besinler. Bu gıda maddelerinin kullanımı da en aza indirilmeli, beyaz ekmek yerine tam tahıllı, çavdar ya da kepek ekmeği tüketilmelidir.

Stresle Baş Etmeyi Öğrenin

Stres hormonların çalışmasını engelleyen bir etmen. Özellikle kortizol ve adrenalin gibi en temel hormonlarımızın çalışmasına direk etki ettiği artık biliniyor.

Kortizol aslında stresle başa çıkmamazı sağlayan bir hormondur. Adrenalin ise bizim tehlikelere cevap vermemizi sağlayan enerji dalgasını sağlayan hormondur. Kronik stres; kortizol seviyesinin yükselmesine neden oluyor. Bu da göbekte yağlanma dahil olmak üzere aşırı kilo alımına ve obezite gibi yaygın bir sorunla bizi karşı karşıya getirmektedir.

Adrenalin seviyesinin yüksek olması, yüksek tansiyon, kalp ritminde artış ve kaygı, panik atak gibi sorunların oluşmasına neden olabilmektedir.

Meditasyon, yoga ve masaj gibi stres azaltıcı faaliyetler, hobi edinmek ya da rahatlatıcı müzikler dinlemek kortizol seciyesini düşürebilmektedir.

Sağlıklı Yağları Tüketin

Kısa zincirli yağ asitleri (MCT) olarak adlandırılan yağ asitleri, beden için daha sağlıklıdır. Bu tip yağlar, direk olarak karaciğere gönderilir ve bu şekilde metabolizmayı hızlandırırlar. Depolanmazlar ve enerji kaynağına dönüşürler. Aynı zamanda kolay sindirilirler. Bağırsaklarda bulunan faydalı bakterileri düzenler, virüs, mantar ve parazit oluşumuna karşı savaşırlar. Fiziksel olarak daha enerjik hissettirirler. Beynin çalışmasına da büyük katkı sağlarlar.

Bu yağlar daha çok Hindistan cevizi yağı, palm yağı ve geven hayvanlardan üretilen tereyağı, süt, tam yağlı yoğurtlarda bulunur.

Aşırı Yemek Ya Da Yememekten Kaçının

Çok yemek ya da çok az yemek ensülin direncinin dengesini bozar. Bu nedenle diyet yaparken 1300-1500 kalori, normal dönemde 2000-2500 kalori alımları kontrol altında tutulmalıdır. Optimum sağlıklı bir yaşam için günlük alımın altına inmemek gerekmektedir.

Yeşil Çay İçin

Rahatlıkla bulabileceğiniz yeşil çay, sudan sonra içebileceğiniz en sağlıklı içecektir. Metabolizmayı hızlandırıcı kafeine ek olarak, epihallocatechin gallat (EGCG) olarak bilinen bir antioksidan içermektedir.

Yeşil çay tüketimi hem sağlıklı insanlarda hem de obezite, diyabet gibi ensülin direnci yüksek olan kişilerde işe yaradığını göstermiştir. özellikle açlık insülin direncinin ciddi anlamda düştüğü görülür.

Günde 1- 3 fincan arasında tüketilen yeşil çayın; birçok sorunun aşılmasında ya da önlenmesinde faydalı olduğu da kanıtlanmıştır.

Bolca Yağlı Balık Yiyin

Uzun zincirli yağ asidi olarak bilinen Omega-3 en çok yağlı balıklarda bulunur. Aynı zamanda antienflamatuar olan bu yağlar, kortizol ve adrenalin seviyelerini azaltması ile bilinirler. Zihinsel faaliyetler konusunda da uzman olan yağlar, stres kontrolünde de önemli ölçüde etkilidir.

Omega-3 yağ asitleri polikistik over sendromu, diyabetli gebelik, obezite gibi durumlarda insülin direncini de azaltabilmektedir.

Bu tip yağları barındıran balıklar; somon balığı, sardalye, uskumru ve ringa türleridir. Bu balıklardan haftada en az iki öğünde tüketmeniz, hormon seviyenizde dengelenmeleri sağlayacaktır.

Düzenli Uyku Uyumaya Özen Gösterin

Yedikleriniz ne kadar zengin ve dengeli olursa olsun, ne kadar iyi egzersiz yaparsanız yapın yeterli ve kaliteli bir uyku uyumazsanız, hiçbir işe yaramaz.

Uykusuzluk ve düşük kaliteli uyku; leptin, grelin, kortizol, insülin ve büyüme hormonu gibi önemli hormonların dengesini kaybetmesine neden olabilir.

Uyku sürecini yöneten betin beş aşamanın doğru şekilde geçilmesine ve uyku ihtiyacının tam olarak alınasına yardımcı olur. Derin uyku esnasında büyüme hormonu, leptin gibi hormonlar sağlanır. Dolayısı ile 11- 12 arasında uykuya daldığınızda, hormonlar çok daha etkin şekilde salgılanır. Ortalama bir insanın günde en az 7 saat kaliteli bir uykuya ihtiyacı vardır.

Yüksek Lifli Besinleri Tüketin

Kaliteli bir beslenmede vazgeçilmezlerden birisi de liflerdir. Bu nedenle hormonları dengeleyen besinler içinde bol lif kaynaklarına yer verilmelidir. Çözülebilir lifler, iştah ve yemek yeme üzerinde etkili bir baskıya sahiptirler. Bol lifli gıdaların tüketimi diyetlerde de bu nedenle çok tercih edilmektedir. Tokluk hissinin daha uzun sürmesinin yanı sıra, hormonlar üzerinde de etkilidirler.

İnsülin direncine karşı da korunma amaçlı olarak lif bakımından zengin olan besinler kullanılmalıdır.

Tüm bu sayılanların yanında bazı vitamin takviyeleri de hormon çalışmalarını düzenleyebilir. Bunun için hormonları dengeleyen vitaminler konusunda daha detaylı bilgiler edinmelisiniz. Doktorunuz bu konuda size yardımcı olabilir. Bu tip vitamin kullanımları farklı sonuçlara neden olabileceği için biz yazımızda yer vermek istemedik. Sonuç olarak hangi hormonun eksiliği ya da fazlalığı varsa, alınacak olan vitaminler de o yönde düzenlenmelidir.


3 YORUMLAR

  1. Gerçekten önemli bir konuya değinilmiş. Günümüzde hormon dengesi ciddi anlamda düzensiz. Aslında doğru beslenme ve yukarda sayılanlar sağlıklı yaşam için şart. Elinize sağlık.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here