Ana sayfa Çocuk eğitimi Daha İyi Anne Olmak İçin Bilmeniz Gerekenler

Daha İyi Anne Olmak İçin Bilmeniz Gerekenler

0
sabırlı anne olmak

Çocuk yetiştirmek belki de bir insanın üstlendiği en büyük görev. Farklı psikolojileri olan çocukların, daha iyi ve pozitif bir bilinçle gelişimlerini tamamları gerçekten zorlu bir süreçtir. Bu nedenle ebeveynlerin öncelikle kendi psikolojilerini düzene sokmaları, sonrasında çocukları için iyi bir eğitim sunabilmeleri gerekmektedir. Birçok kadın gibi sizler de iyi anne olmak konusunda daha fazla bilgi istiyor olabilirsiniz. Bazen karşılaştığınız sorunların çözümü sizi çok yoruyor olabilir. Ancak yapacağınız bazı ufak dokunuşlarla, çok daha kolay şekilde bu sorunları çözebilirsiniz.

Çocuk gelişiminin en önemli evresi ailesi ile iletişime girdiği dönem başlar. Okul, sosyal çevre ve iş ortamından önce aileden aldığı eğitim, neredeyse tüm hayatın akışını değiştirecek bazı durumların oluşmasına neden olabilir. Bu nedenle iyi anne baba olmak önemli bir konudur. Yapılacak olan hataların telafisi çok zor hatta mümkün bile olmayabilir.

İyi Bir Eş Ve Anne Nasıl Olunur?

Kadınların eğitimi, bilinçli ve kültürlü bir toplumun vazgeçilmez hedefidir. Anneler ne kadar bilgili, becerikli ve eğitim seviyesi yüksekse, o derece kaliteli çocukları topluma kazandırma konusunda başarılı olurlar. Birçok bilinçli anne gibi sizde; daha iyi anne olmak için ne yapmam gerekiyor sorusunu soruyorsanız, tebrik ederiz! Doğru bir yolda emin adımlarla ilerliyorsunuz demektir.

Annelik öncelikle özveri, sabır ve beceri gerektirir. Bu üçlüde en etkin olanı ise kesinlikle sabırdır. Uykusuz geçen geceler, kendi hayatınızdan fedakarlık etmek, düşmeyen ateşler, endişeli hasta nöbetleri bir dönem sonra konuşan bir çocuğa yerini bırakır.

Çocuk konuşmaya başladığında ise sonsuz sorular sizi bekler. Bu sorulara mümkün oldukça onun anlayacağı dilden, sabırla, örnekler vererek cevap vermenizi öneririz.

Beslenme konusu ise çocuk gelişiminin en önemli fiziksel ihtiyacıdır. Sağlıklı bir besin dengesi, bedenin de sağlıklı olmasına neden olacaktır. Sık hastalanmayan çocuklar daha huzurlu ve gelişim evresini daha hızlı atlatırlar. Bu nedenle bebeğinizin ne yiyip içtiği, doğallığı ve düzeni çok önemlidir.

Kendiniz huzurlu olduğunuzda, bebeğiniz, bebeğiniz huzurlu olduğunda da siz mutlu olursunuz. Bunun tam tersi de aynı şekilde işler. Bu nedenle temel olarak onun mutluluğunu ön planda tutmalısınız. Anı zamanda iyi anne olamıyorum ya da ben bebeğimi, çocuğumu mutlu edemiyorum gibi bazı düşünceleri kafanızdan kaldırmalısınız. Çocuğunuzun her istediğini yapmak ve almak onları mutlu değil, tatminsiz birer birey haline getirecektir.

Bebeğime Nasıl İyi Bir Anne Olurum?

Öncelikli olarak çocukları kesinlikle yetişkin gibi değerlendirmelisiniz. Eşinizle nasıl oturup konuşuyor, onunla bazı konuları tartışabiliyor, bir şeyleri ona danışıyorsanız, çocuğunuza da aynı şekilde yaklaşmalısınız. Ailelerin en büyük hatası, çocukların büyüdüklerini geç fark etmeleridir. Bunu yapabildiğiniz zaman iyi anne olmak yolunda ciddi bir adım atmış olursunuz. Yetişkin gibi davranan ve düşünen bir çocuk yetiştirmeye başladığınızda, hayatın daha kolay olacağını sizler de görebilirsiniz.

Sabırlı, anlayışlı, bilgili ve onların seviyesine inebilen kişiler, çocukların en sevdiği tiplerdir. Onlarla daha iyi anlaşır ve onları kırmamak adına hareket ederler. Aynı şekilde iyi anne testi yaparak, kendinizi değerlendirmeniz de mümkündür. Bu test sizin hatalarınızı da göz önüne çıkartacaktır.

Sabırlı Anne Nasıl Olunur?

Hayatta hemen bütün aşamada sabır önemli bir unsurdur. İş, okul, evlilik ve çocuk yetiştirme konusunda da olmazsa olmazlardandır. Bu nedenle diyebiliriz ki iyi anne olmak için sabırlı olmanız ilk aşamadır. Birçok şeye yetişmek, birçok konuyu yönetmenin zor olduğunu bilsek de, çocuklarınızın bunu henüz algılayamadığını ve onlar için önemsiz olduklarını hissetmelerine asla izin vermemelisiniz. Sorunları baskılamak yerine konuşarak ve sabır göstererek çözmek, örnekler vermek en önemli konudur.

Aşırı baskı yapmadan, yapması gereken şeyin yapılmaması durumunda neler olacağını izah edin. Sonuçları görmesini ve nedenleri ortadan kaldırmak adına yapması gerekenleri anlatmalısınız. Çocuklarınız sizi dinlemese bile akıllarının köşelerinde dedikleriniz kesinlikle yer edinecektir. Diğer insanlar ve arkadaşlarının yanında kesinlikle onu küçük düşürecek davranışlar yapmamalısınız. Özellikle bağırmayan anne olmak en kötü sonuçların doğmasına neden olabilir. Bunu şuan için çözüm olarak görseniz bile ilerde çocuklarınız sıkıntılarını size bağırarak aktarabilirler. O zaman sizin de canınız çok yanar.

Çocuklar büyümeye başladığında onlarla arkadaş olun. Onlarla zaman geçirin. Yaptıkları şeyleri anlayışla karşılayın. Bu şekilde sizden gizli bir şey yapmazlar. Sizi sevmelerine ve güçlü bir bağ kurmalarına olanak tanıyın. Korkunun yarattığı otorite asla kalıcı değildir ve kırılmaya mahkumdur. Ama sevgiye dayalı bir ilişki her zaman olumlu şekilde ilerler ve bağlar daha kuvvetli olur. Siz ne kadar sevgi ve saygı gösterirseniz, çocuğunuzdan da daha fazlasını göreceksiniz.


BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here