Ana sayfa Cilt bakımı ve güzellik İlginç Bir Şey Bu Citronella Yağı

İlginç Bir Şey Bu Citronella Yağı

0
Citronella Yağı Faydaları

Yağ deyince aklımıza daima yemeklerimize koyduğumuz zeytinyağı, Ayçiçek yağı, mısır özü yağı veya Hindistan cevizi yağı gelir. Fakat bu yağ başka türde bir yağ. Yenmesinden ziyade kokusu sebebiyle birçok alanda kullanılan, son dönemlerde özellikler kozmetik sektöründe içindekiler kısmında rastladığımız bu yağ türüne yakından bakmaya ne dersiniz? Hem bu sayede gerçekten bambaşka bir yere yolculuk yapacağız hem de sizlerin günlük yaşamınızı daha kaliteli hâle getirecek bu şifalı yağı da bizler aracılığıyla öğrenmiş olacaksınız. Bu yağ sayesinde sizler de evlerinizde mutlaka bunu barındırmanız gerektiğini anlayacaksınız.

Citronella Yağı Nedir?

Halk arasında limon çimeni olarak adlandırılan bu esrarengiz yağın aromatik şifalı yağlar kategorisinde olduğundan bahsederek başlayalım isterseniz. Bu maddenin iki ana maddesinden Seylan ve Java yapraklarının yüksek ısıda damıtılarak yoğunlaşmasıyla elde edilen esansiyel (zorunlu insan vücudunda temin edilmeyen sadece dışarıdan hazır alınabilen) yağ türüdür.

Geniş bir familyadan geldiği için farklı türlere sahiptir. Örnegin, metil izogenol, genaril asetat gibi farklı işaretli karbon atomları barındırması sayesinde organik olarak içerisinde sitrenol içeren bu türevlerden herhangi birisiyle bu madde elde edilmektedir. Citrenol bitkisi ise biyolojik sınıflandırmada bu yağın özüdür. Limon kokusuna sahip olduğu için sakin limonmuş hissine kapılmayın. Bu maddenin asıl kısmına gelirsek eğer çok kuvvetli bir böcek öldürücü etkiye sahip ve sivrisinek kovma konusunda oldukça başarılır.

Havada bulunan zararlı mikroorganizmaları da bu sayede def etmesini iyi bilmektedir. Piyasada kullanılan kokusu yönünden oldukça kötü ve toksik etki yapabilen diğer böcek ilaçlarına göre citronella yağı oldukça insan sağlığına faydalıdır. Ürünün faydalarını ise şöyle sıralayabiliriz:

Citronella Yağı Faydaları

1. Vücut dinlendirici masajlar esnasında krem niyetine kullanılabilir.

2. Oluşabilecek kötü kokuları def ederek doğal bir oda spreyi olarak kullanılabilir.

3. Zihin açıcı özelliğe sahip olması nedeniyle sabahları uykunuzdan daha dinç uyanmanızı sağlar.

4. Ortamda bulunan karbondioksit ve karbonmonoksit gazlarının seyreltilmesine (azaltılarak) yardımcı olur.

5. Evinizde eğer bitki besliyorsanız bitkinin yaşaması için oldukça gereklidir.

6. Tütsü etkisine sahip olduğu için insanlara dinginlik katmaktadır.

7. İnsan vücudunun çok çabuk nemlenmesine fırsat vermez ve cilt dostu olarak bilinir.

8. Açık yaraların daha çabuk kabuk bağlamasına ve düzelmesine yardımcı olur.

9. Egzama riskine karşı bulaşık deterjanlarına 2 yemek kaşığı ilave edilerek ellerinizin daha çabuk düzelmesini sağlar.

10. Mutfağınıza birkaç damla koyduğunuzda ekmeklerinizin normalinden daha uzun süre bayatlamamasını sağlar.

11. Boğazınızda akut semptomlar (farenjit – kolit gibi) bulunuyorsa burada yer alan mikroplara karşı savunma mekanizmanızı genişletir.

12. Orta kulak iltihabına karşın iltihabın kurumasını önler.

13. Eskimiş bir parkeye sahipseniz ve parkenizin rutubete sebep olduğunu görüyorsanız parke kenarlarına ufak damlalar hâlinde kullanmanız durumunda parkelerdeki rutubeti yok eder.

14. Duvarda eğer rutubete sahipseniz bir beze bir kaşık ekleyip sildiğinizde uzun süre rutubetten yoksun bir duvar sizi bekleyecektir.

15. Vücut deodorantı olarak kullanılabilir bu sayede cilt kanserine karşı da gelmiş olursunuz.

16. Saçlarınızı korur ve onların yağlanmasına veya kırılmasına engel olur.

Citronella Yağı Nereden Alınır?

Bitki genel olarak,

*kas spazmına neden olan unsurları ortadan kaldırır,

 *kalp ritmini düzenler,

*baş ağrısı ve migrene doğal ağrı kesici rol oynar,

*uçan böcekleri püskürtür 

*meyve sebze gibi doğal besin kaynaklarının üzerinde yaşayan sporları (tek hücreye sahip parazit halde yaşayan canlılar) üremesine engel olduğu için şuanda popüler konumda.

Tabi ki bu doğal koruyucuyu bizler de evimize temin etmek için çeşitli araçlar vasıtasıyla elde edebilir ve gönül rahatlığıyla kullanabiliriz.

Özellikle aktarlarda satılan bu yağı uçucu özelliği olduğu için tıpkı bir kolonya niyetine elinize sürebilirsiniz. Yüzünüze de sürdüğünüzde ferahladığınızı hissedeceksiniz. Aktarlarda satılan bu ürün elbette dijital platformlardan da satın alınabilmektedir.

Satın almak için bazı citronella türevlerini iyi bilmeli ve bunlara göre almamız büyük bir önem arz etmektedir. Organik citronella yağı yazan ve sertifikalı piyasa ürünlerinden almalıyız. Aynı zamanda bazı firmalar direkt olarak bu adı kullanmaz da citronella uçucu yağı olarak da adlandırabilmektedir. Az önce bahsettiğimiz gibi uçucu özellikte olması bu pazarda en fazla müşteri çeken kısmıdır. Fiyat konusunda şuanda pek tatminkâr etmese de zararlı ilaçları alıp ucuza her tarafa sıkmanın da sizi tatmin etmeyeceğini bildiğimiz için bu limon çimeni doğallığından siz de yararlanmanız bizim önerimizdir.  Çünkü piyasada satılan ucuz böcek ilaçlarının veya oda spreylerinin birçoğunda görmek istemeyeceğiniz kadar zarar veren kimyasal bileşenler bir araya gelmiştir.

Bizi koruduğunu düşündüğümüz bu ucuz ürünler aslında birer ölüm makinelerine neden olabilmektedir. Hem de evinizde yaş bakımından büyük veya küçük bireyler varsa direkt olarak onlara tesir edecektir. Bu riskleri göze almamak adına sizlerle bu müthiş mucizevi yağı paylaşmış olduk. Bir başka yazımızda görüşmek üzere. Sağlıklı günler dileriz.


BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here