Ana sayfa Cilt bakımı ve güzellik Cilt Lekeleri İle Baş Etmek Kolaylaştı

Cilt Lekeleri İle Baş Etmek Kolaylaştı

0
Cilt lekeleri ile başa çıkmak
Cilt lekeleriyle başa çıkmak

Yaşadığımız stresler, genetik kodlarımızdan gelenler, beslenme alışkanlıklarımız ve uyku düzenimiz gibi günlük hayatımızdan bazı gelenler ve kalıtsal olarak gelenler cildimizi doğrudan veya dolaylı olarak etkilemektedir. Bu da sonuç olarak lekelere, kalıcı hasarlara ve dış görünüşümüzü değiştirmektedir. Düşündüğünüz zaman bile canınızın yandığını hissedebiliyoruz fakat yeni teknolojiler sayesinde cilt lekeleri artık tarihe karışmış gibi duruyor. Belki de gerçekten öyledir, durumun yorumu tamamı ile size aittir.

Eğer kendi yaşantınızı düzene sokmuş durumda olduğunuzu düşünüp hala daha cildinizde çeşitli sivilceler, siyah noktalar sizi üzüyorsa bir sebebi de kullandığınız ilaçlar olabilir. Bu konuda tamamen kendinize sormanız gereken bazı sorular olmalı. Aşağıda verilen sorulardan en az 1 tanesine bile evet diyebiliyorsanız cilt lekenizin ana nedenini bulabilirsiniz:

 1. Aileden (birinci dereceden) birisinde cilt sorunları yaşayan var mı?
 2. Düzenli olarak kullandığınız ilaç var mı?
 3. Son dönemde fazla üzüldüğünüz bir şey oldu mu?
 4. Uyku düzeniniz belirgin ölçüde bozuk mu?
 5. Günlük almanız gereken kalori miktarının çok dışında veya çok azında mı besleniyorsunuz?

Bu saydığımız maddelere dikkat ederseniz cilt lekenizin ana nedenini tespit edebilirsiniz.

Geçmeyen Cilt Lekeleri İçin Farklı Kür Önerileri

Birden fazla cilt lekesi için kullanabileceğiniz kürler mevcut. Bunları temin etmek veya sizin kendi imkanlarınızla hazırlayacağınız çok özel tariflerimiz mevcut. Gelin bu bizleri zorlayan geçmeyen cilt lekeleri konusuna birlikte bakalım. Dilediğinizi seçmekte özgürsünüz.

 • Geçmeyen sivilcelerinizin çaresini bulduk. Cilt lekeleri için maske kullanımına özen gösterebilirsiniz. Piyasada hem ucuz hem de güvenilir yapışkanlı – su bazlı maskeler mevcut. Hangisi cildiniz için uygunsa onu seçmenizde fayda vardır.
 • Evde yapabileceğiniz bir kür verelim. Cildinizde bulunan koyu lekelerin üzerine süreceğiniz limon suyu, koyulaşmanın git gide azalmasına yardımcı olacaktır.
 • Bir çorba kaşığı kuru mayayı iki çorba kaşığı yoğurt ve bir tatlı kaşığı limon suyunu karıştırıp cildinize yumuşakça uygulayın. Günde üç defa tekrar ederek sonucu kısa sürede almanız mümkün.
 • Bir patatesi ortadan ikiye bölüp cildinizin tahriş bölgelerine sürebilirsiniz.
 • 1 yemek kaşığı bal – 1 limon suyu ve 1 tatlı kaşığı zerdeçal tozunu karıştırıp yüzünüze sürebilirsiniz. Bildiğiniz maske havası verecektir.
 • 1 demet maydanozun yarısı ile 1 adet limon suyunu karıştırarak cildinizin herhangi bir leke bölgesine uygulayabilirsiniz. Limonun tariflerde daha çok yer almasının sebebi, içinde bulunan sitrik asitin koruyuculuk etkisine sahip olup cilt dostu olmasından kaynaklanıyor. Bu sayede cilt olduğundan daha da iyi bir şekilde beslenecektir.

Eğer bu yöntemleri kompleks hâle getirebilirseniz (düzenli uygulama ve birden fazlasını aynı anda) çok daha etkili olacaktır. Biliyorsunuz ki cilt lekelerini önlemenin tek yolu maske veya kür yapmak değil kaliteli yaşama da ihtiyacımız olmalıdır. Bu sayede daha iyi sonuçlar alacaksınız. Bizler bu kürleri uygulanmış ve sonuçları verimli olanlarını seçerek paylaşmaktayız.

Yüzdeki Lekeleri Gideren Doğal Yöntemler

Cildimizin en çok tahriş olan ve sivilce – siyah nokta gibi deri altından fazlaca yağ deposunun deri üstüne ulaştığı nokta olan yüzümüz, dikkat edilmesi en önemli bölgemizdir. Sebebi ise, yüzümüzün fazlaca kılcal damara sahip olmasından ötürü bu damarlarda meydana gelen küçük kanamalar veya darbelere bağlı olarak yüzün hemen kızarmasına, kaşınmasına vesile olur. Kızaran bir yüzün kaşınmama olasılığı yoktur. Biz de bu kısımda sizlere yüzdeki lekeler için doğal olarak kullanabileceğiniz tamamen organik yöntemleri sunuyoruz.

 • Basitten başlayalım. Eğer lekeniz henüz olgunlaşma evresine geçmemişse eczanelerde satılan saf iyotlardan alıp sürebilirsiniz. Biraz canınız yanabilir çünkü iyodun iyileştirme kapasitesi diğer türlere göre daha yüksektir. Yakıcılık etkisi de bir o kadar fazla olacaktır.
 • Yüzünüze uygulayacağınız bir maske türü daha var. Hem de kendiniz yapacaksınız. 1 yemek kaşığı yoğurt, 1 tatlı kaşığı zeytinyağı, yarım tatlı kaşığı karbonat , 2 tatlı kaşığı limon suyunu iyice karıştırın ve saf duruma gelmesini sağlayın. Saf hâle geçtikten sonra bir fırça yardımı ile yüzünüze sürün. 3 gün boyunca günde 3 defa uyguladığınızda kesin sonucu alacaksınız.
 • Marketten alacağınız yulafı un ufak hâle getirin ve bir bardağın yarısı kadar pirinci suyun içinde bekletiniz. Yaklaşık 5 saat beklettikten sonra bir süzgeç yardımıyla süzün ve yüzünüze oluşan suyu sürün. Bu kürü günde 5 defaya yakın uygulayabilirsiniz.
 • Türk kahvesi vazgeçilmezimiz olsa gerek. Kahvenin dibinde bulunan telveyi, soğumaya bırakın ve ardından soğuk olan telveyi yüzünüze sürün. Hem lekelerinize hem de cildinizin genç kalmasına yardımcı olacaktır.
 • Bal ise tek başına bu konuda size yardımcı olabilir. Balı bir fırça vasıtasıyla yüzünüze sürebilirsiniz. Günde 2 defa uygulayabilirsiniz.

Uygulayacağınız yöntemlerin sonuçlarına en kısa sürede ulaşmak istiyorsanız dediğimiz gibi hayat standartlarınızı iyileştirmeniz gerekiyor. Tekrar başka bir yazımızda görüşmek üzere.


BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here