Ana sayfa Aile Boşanma Kararı Ve Boşanma Sürecini Zararsız Atlatma

Boşanma Kararı Ve Boşanma Sürecini Zararsız Atlatma

0
boşanma süreci

Evlilik gibi boşanma da çiftin ortak kararı olması gerekir. Yuva kurduğun biriyle yollarını ayırmak elbette kolay bir şey değildir. Psikolojik olarak büyük sarsıntıdır her iki taraf için. Boşanırken karşılıklı saygı çerçevesinde ve dost olarak yolları ayırmak önemlidir. Eğer boşanma kararı verdiyseniz bu süreci en az hasarla atlatmaya çalışmalısınız. Ama boşanmak asla aniden verilecek, aceleye getirilecek bir karar değildir. Evlilik ciddi bir müessesedir bu yüzden kararınızı iyice gözden geçirmeniz şart. Boşanmak hatta evlenmekten de zordur. Boşanma sebebiniz şiddet, aldatma gibi sebepler değilse daha da fazla düşünmeniz gerekir. Öncelikle kendinize şu soruyu sorun “gerçekten boşanmak istiyor muyum?”. Bu kararın hayatınızı ne kadar değiştireceğini önceden düşünün. Onsuz kuracağınız hayatı maddi ve manevi bakımdan kaldırabilecek misiniz? Günümüzde boşanıp tekrar evlenen çok sayıda çiftler var. Yani boşandığı için pişman olan, eşini özleyen çiftlerin sayı azımsanmayacak kadar.

Boşanma Kararı Eşe Nasıl Söylenir?  

Eğer boşanmayı iyice düşünüp kafanızda kesinleştirdiyseniz ancak o zaman bunu eşinize söyleyin. Tabi ki kimse yuvasının yıkılmasını istemez. Eşinize bu kararı söylerken mutlaka onun duygularını göz önünde bulundurun. Eğer gerçekten böyle mutlu olacağınızı düşünüyorsanız kararınızı gerçekten geç kalmayın. Eşinizin psikolojisini düşünün, ona bu haberi onu kırmadan verin. Boşanma kararı onu nasıl etkileyecek, o da sizin gibi boşanmayı istiyor mu? Eğer bu kararı olgunlukla karşılayamayacağını düşünüyorsanız bir psikiyatr yardımına başvura bilirsiniz. Karşı tarafa kararınızı açıkladıktan sonra karşılıklı oturup konuşun. Evliliğe bir şans daha verip veremeyeceğinizden birlikte emin olun. Erkekler boşanma kararını daha kolay ve çabuk verebiliyorlar. Bu kararı vermek kadınlar için daha zordur. Çünkü boşanmak kadınlar için sadece duygusal olarak değil hem de maddi olarak zordur. Kadın çalışmıyorsa artık çalışması, kendine hayat kurabilmesi gerekir, güçlü olması gerekir. Çalışıyorsa bile eşten ayrılıp tek başına ayaklarının üstünde durabilmek günümüzde maalesef birçok bakımdan kolay değildir.  Boşanma kararı alan erkek bu kararını açıklarken daha dikkatli olması gerekir. Kadınların genellikle erkeklerden daha duygusal olduğu bir gerçektir. Yollarınızı ayırıyor olsanız bile saygı çerçevesinde ayrılmanız, karınızı incitmeden, en az hasarla atlatmasına destek olmanız gerekir. Eğer çocuğunuz varsa onun da bu süreçten kötü etkilenmemesini sağlamanız gerekir. Bu meselede en masum taraf onlardır. Boşansanız bile sizi bir birinize bağlayan bir evladınız olduğunu düşünüp olgunlukla ayrılmanız gerekir.

Boşanma Kararı Sonrasında Ne Yapmalısınız?

Her iki taraf için zorlu süreç başlamıştır artık. Tek başına yaşayacak olmak, hayatının tamamen değişecek olması oldukça zordur. Buna kendinizin ve eşinizin hazır olduğundan emin olun. Taraflar maddi ve manevi açıdan ortak kararlar vermelidir. Boşanmak isteyenlere tavsiyeler vermek isteyenler çok olacaktır bu tavsiyeler sizi iyi veya kötü şekilde etkileyebilir bu yüzden kimseyi karıştırmayın.Hayatınızı nasıl sürdüreceğiniz sadece sizi ilgilendirir. Eğer kesin boşanma nedeni olacak ihanet, şiddet gibi şeyler yoksa barışma ihtimaliniz yüksektir. Evlenmeye karar vermekten daha da zordur boşanmaya karar vermek. Eğer boşanmaya karar verdiyseniz şunları dikkate alın:

  • Bir kez ve ya aniden verilen kararla boşanmayın uzun uzun düşünün.
  • İçinize atmayın. Sorunları eşinizle konuşarak, içinizi dökerek çözmeye çalışın.
  • Çocuğunuz varsa onun psikolojisini düşünün yanında kavga etmeyin, profesyonel yardım alın.
  • Kararınızı kesinleştirmeden kimseyle paylaşmayın. Sonuçta bu karar aile meselesi aileniz dahil kimsenin karışmaması gereken konu.
  • Resmi olarak boşanmadan önce evleri ayırın, ilişkiye ara vererek düşünün.
  • Maddi ve manevi bakımdan yalnız kalmanın psikolojinize göstereceği etkiyi iyice ölçüp tartın.
  • Haklı olmaya değil, mutlu olmaya çalışın.
  • Eğer gerçekten mutlu olacaksanız asla uzatmayın. Bir an önce kendi hayatınızı kurun.

Boşanmaya Nasıl Karar Verdiniz?

Hangi konularda kavga ettiğinizi düşünün, gerçekten bu sebep için boşanmaya değer mi? Çocuğunuz varsa daha da büyük sorumluluktur boşanmak. Ona bunu doğru bir dille anlatın ve mutlaka onayını alın. Eğer fiziksel şiddet varsa mutlaka evliliği sonlandırın. Anne babası boşanmış çocuklar anne babası kavga eden, şiddet gören çocuklardan daha mutlu olurlar. Kararınız her ne olursa olsun arkasında durun. Boşanma kararı kesinleştikten ve eşinize söyledikten sonra boşanmış arkadaşlarınızdan boşandıktan sonraki hayatla ilişkin fikir de alabilirsiniz. Mahkemede işinizin uzamaması için eşinizle ortak karara gelin. Taraflar bir birine saygısını yitirmeden yollarını ayırmalıdır. Boşanmak düşman olmak değil, anlaşamadığın insanla yollarını ayırmaktır. Eğer sorunlarınız konuşmayla düzelmeyecek ciddi boyutlardaysa evliliğinizi düşmanlığa çevirmeden yollarınızı ayırmakta fayda var.


BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here