Ana sayfa Yaşam Bilmediğimiz Yönleri İle Brokoli

Bilmediğimiz Yönleri İle Brokoli

0
Brokolinin Faydaları Nelerdir?
Brokolinin Faydaları

Eskiden ülkemizde çok fazla bilinip kullanılmamasına rağmen son zamanlarda oldukça sık üretilmeye ve tüketilmeye başlanan brokoli; gerçek anlamda dopdolu bir bitki. Deva olmadığı bir dert yok gibi. Genel olarak içeriğine baktığımızda neler yok neler…

Antioksidanlar, C vitamini, folik asit, potasyum, kasiyum, magnezyum, demir, bakır, beta karoten, fosfor ve barındırdığı vitaminler ise, A, B6, E ve K vitaminleri açısından da oldukça zengin. Bu mucizevi turpgiller familyasından olan bitki yeşil sebzelerin tüm vitamin ve içeriklerini barındırıyor. Anavatanı güney Avrupa ve ABD olan bu sebze kış aylarında çıkıyor. Ülkemizde de artık yetiştirilmeye ve tüketilmeye başlanan ürün tarım destek kapsamına alınmış durumda.

Brokoli Nasıl Tüketilir?

Daha çok yemek ve salata çeşitleri haricinde suyu da tükerilmektedir. Hafif haşlanarak yapılan salata çeşitleri; zeytinyağlı, sarmısaklı ve yoğurtlu yenebiliyor. Brokiliden istenilen verim alabilmek için, düdüklünün sebze pişirme aparatları ile hafif su ve fazla bekletmeden 3-8 dakika yeterli olacaktır. Haşlanan brokiliyi dilediğiniz şekilde terbiye ederek afiyetle tüketebilirsiniz. Bu şekilde vitamin ve miraller açısından zenginliğinden yararlanmanız mümkün. Brokoli suyu ise başlı başına farklı bir kullanım. Tamamen şifa amacı ile kullanmak istediğiniz de bu yöntem yararlı olacaktır.

Brokoli Tarifi

Brokoli Salatası; 250 gr brokoli, 2-3 adet havuç, 100 gr karnabahar, zeytinyağ ve limon. Tüm sebzeleri yıkayın, havuçları soyun ve iki parmak yüksekliğinde dilimlere ayırın. Karnabahar ve brokolileri saplarınıda hafif alacak şekilde temizleyin. Tencere ya da düdüklüye alın, üzerlerine tam olarak çıkmayacak şekilde su ilave edin. Bir parça zeytinyağı ileve ederek 6-8 dakika kaynatın. Arzu ederseniz içine bir iki diş sarmısakda ekleyebilirsiniz. Bu karışımın tanelerini zeytinyağ ve limon ile terbiye yaparak tüketebileceğiniz gibi suyunuda tüketebilirsiniz.

Brokoli Kürü Neden Yapılır?

Sebzenin günlük haşlanarak suyunun içilmesi şeklinde ki uygulama en etkin kullanım şeklidir. Düzenli olarak sabah ve akşam içilen brokoli suyunun 21 gün boyunca kullanarak etkisin artması amaçlanıyor. Bu şekilde vucut bir nevi kampa giriyor ve her açıdan temizleniyor. Kanseri önlem amacı için, kanı temizlemek, karaciğeri düzene sokmak, bağırsak ve mide sorunlarını gidermek için bu kürü düzenli uyguladığınızda kesin sonuç alıyorsunuz.

Kanseri Önleme Açısında Değerlendirme

Yapılan araştırmalar etkin bir kanser önleyici olarak saptamıştır. Brokoli özellikle çiğ ya da çiğ sıkılmış suyunu tükettiğimizde içindeki etkin maddeler rahim ağzı, meme, prostat ve akciğer kanseri gibi kanser türevlerinde bağışıklık sistemini güçlendirerek, karaciğer fonksiyonlarında düzenleyici etki yaratarak kansere önlem açısından ciddi önem taşımaktadır. Bunun haricinde Brokoli bitkisi; kronik iltihaplanmalar, doğurganlık sisteminde ki aksaklıklar, göz bozuklukları, cilt ve mide rahatsızlıklarında ciddi olarak sorun gidericidir. Hamilelik sonrasında süt kesilmesi ve azalması sorunlarında kesin çözüm olan brokoli bu dönemde tüketilirse sütü arttırır ve besin değerini yükseltir. Besin değerinin yüksek olaması nedeni ile mutlaka sofralarımızda bulundurmamız gereken mucizevi bir şifa kaynağıdır.

Brokolinin Zararları

Brokoli tüketimi vücudun iyot emilimini azalttığı için haftada birkaç kez brokoli kullanımı ile oluşabilecek sorunlara karşı kişilerin iyotlu besin ve iyotlu tuz alımlarını arttırması gerekebilir. Bunun haricinde bilinen başka bir yan etkisi bulunmamaktadır.


BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here