Ana sayfa Aile Bebeklerde Huzursuzluk Sorunu Ve Çözümleri

Bebeklerde Huzursuzluk Sorunu Ve Çözümleri

0
bebeklerde sürekli ağlama

Bazı bebekler çok neşeli, iştahlı olduğu halde bazı bebekler sürekli ağlar ve huzursuz olurlar. Özellikle yeni doğan bebek huzursuz olduğu zaman derdini anlatamadığı için anneler çok tedirgin olurlar. Peki, bebeklerde huzursuzluk neden olur? Bunun birçok sebebi olabilir. Altının kirli olması, karnının aç olması, gazının olması hep ilk akla gelen sebeplerdir. Bu ihtiyaçları ödendiği halde hala ağlıyorsa reflü, pişik, ağrı, diş çıkarma, ilgi istemesi ile ilgili olabilir. Bebeklerde reflü sık görülen sorundur. Bunun için bebeğinizi doyurduktan sonra derhal yatırmayın bir süre dik şekilde kucağınızda tutun. Herhangi bir sorunu olmadığı halde ağlıyorsa ilgi istiyor olabilir. Bebekler anneleriyle fiziksel temasta olmaktan hoşlanırlar ve kendilerini güvende hissederler. Bu yüzden sık sık kucağınıza alın.

Bebeklerde Huzursuzluk Nasıl Aşılabilir?

Uykusundan sık sık uyanıyorsa uykusunu alamaz bu da ağlamasına neden olur. Bebeklerde huzursuzluk ve uykusuzluk bir biriyle ilişkilidir. Çocuğunuzun uyuması için uygun ortamı oluşturmaya çalışın.  0-3 yaş arası çocuklarda böyle durumlar sık görülüyor. Telaş yapmadan neye ihtiyaç duyduğunu anlamaya çalışın. Bebeklerin duyguları hissettiğini unutmayın. Özellikle anne stresli olursa bu bebeğe de geçer.  Yeni doğan huzursuz bebek daha çok olur. Çünkü bebeğin doğumdan önce de bir hayatı vardı ve doğumla artık o hayatı değişmiş oluyor bu onun için büyük bir değişiklik ve uyum sağlaması zaman alıyor. Yeni doğanların ağlama sebebi genellikle kendini güvende hissetmek için olur kucağa alınmaya ihtiyaç duyarlar. Sürekli ağlıyorsa bebeğinizin bir yeri ağrıyor da olabilir. Bebeklerde huzursuzluk bazen bir hastalığın da habercisi olabilir. Eğer durmaksızın ağlıyorsa bir doktora görünün ve sağlığının yerinde olduğundan emin olun.

Bebeklerde Huzursuzluk Belirtileri

Ailenizin yeni üyesinin yeni hayat düzenine alışması için ona ve anneye zaman tanıyın. Sürekli ağlayan bebek kolik olabilir. Açmış gibi görünür, karnı ağrıyormuş gibi ayaklarını karnına doğru çekerek ağlar. Kolik ağlama atakları haftada bir kaç gün olur, sakinleştirmesi oldukça zordur. Genellikle 3cü aya kadar sürer bu kolik ağlamalar ama bazen daha uzun sürebilir. Eğer bebek anne sütü ile besleniyorsa anne yediklerine dikkat etmeli gaz oluşturacak gıdalardan uzak durmalı yoksa sütle bebeğe geçer. Sürekli ağlayan bebeklerde akşam huysuzluğu daha çok görülür. Özellikle akşamları daha fazla ağlarlar, uykuya dalmakta zorluk çekerler. Bebeğinizin uyuması için altının temiz olduğuna, karnının tok olduğuna, gazının olmadığına emin olun, sallayın, masaj yapabilirsiniz, sakinleştirici müzik aça bilirsiniz. Gün içinde uyumasına dikkat edin, aksi taktirde akşama kadar aşırı yorulur ve akşam yorgunluktan uyuyamaz. Bebeklerde huzursuzluk yorgunluktan da oluyor, gün içinde fazla hareket eden, ağlayan, uyumayan bebek çok fazla yorulur. Ayrıca fazla ziyaretçi olması, kucaktan kucağa alınması da bebeği huzursuz eder. Ziyaretçileri bebeğe yaklaştırmamaya özen gösterin.

Huysuz Bebek Sendromu Nedir?

Bebeğiniz kucağa bağımlıysa, yatağına yatırınca yemen ağlıyorsa ona dikkatini çekecek oyuncaklar vermeye çalışın. Ama genellikle emekleme, yürüme becerisi oluşmamış bebekler daha çok kucak istiyor. Yürümeye başlayan çocuklar oyun oynamayı daha çok sevdiği için artık bu bağımlılığı azalır. Ama bazen huysuz bebek sendromu oluşur. Yürüdüğü halde yine ağlar, kucak ister, çabuk yorulur. Bu durumda çocuğunuzla konuşmaya çalışın, onunla oyunlar oynayarak oyun alışkanlığı oluşturun. Etrafı dağıtmasına izin verin çünkü bebeğiniz dünyayı keşfediyor artık. Her şeyi dokunarak anlamak istiyor. Kendisine zarar vermeyecek eşyaları dağıtmasına kızmayın.

6 Aylık Bebek Neden Huzursuz Olur?

Bebekler 6 aylık olduğunda artık kolik ağlamalarını bırakmış oluyor genelde. Fakat bu onun hiç ağlamayacağı anlamına gelmez. 6cı ay bebek gelişiminin önemli noktasıdır. Bu ayda artık yavrunuz ek gıdaya geçmeye başlar, diş çıkarır, boyu ve kilosu hızla artar. 6 aylık bebek neden huzursuz olur? Bunun en büyük sebebi çoğunlukla diş çıkarmaya bağlı olur. Bu ayda bebeğinizin dişi çıktığı için ağrı çeker ve huzursuz olur. Sürekli dişini kaşımaya çalışır bu yüzden ona dişini kaşıya bileceği yumuşak oyuncak verin. Sadece anne sütüyle beslenen bebekler artık ek gıdaya başlar bu da huzursuz bebek sendromu oluşturabilir. Çünkü yediği şeyler midesini rahatsız edebilir, gaz oluşturabilir, şişkinlik yapabilir, bebeğiniz yemeğin tadını sevmeyip ağlayabilir, dişi yeni çıktığı için çiğnemek dişlerini acıtabilir. Bebeğinize verdiğini, yemeklerin gaz oluşturmayacağından emin olun, sindirimi kolay gıdalar seçin, yumuşak şeyler verin. Bu aylarda bebekler sık sık acıkır düzenli doyurun.  Yemeği yedikten sonra direkt yatırırsanız midesini rahatsız eder.


BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here