Ana sayfa Dekorasyon Bebek Odası Dekorasyonu Yaparken Dikkat Etmeniz Gereken Konular

Bebek Odası Dekorasyonu Yaparken Dikkat Etmeniz Gereken Konular

0
Bebek Odası Dekorasyonu

Yeni doğan ya da doğacak bebekler, insan hayatında harika bir durumdur. Ailenizin yeni üyesi için her şeyin hazır olması, geldiğinde yaşam tarzınızı en iyi şekilde sürdürebilmeniz açısından, tüm hazırlıkları yaparsınız. Bu hazırlıkların içinde belki de en önemli konu bebek odası dekorasyonu konusudur. Kendinizi biraz acemi hissetseniz de, bebek odalarını hazırlarken size klavuzluk edecek olan yazımızı okuduğunuzda, daha rahat kararlar alabileceksiniz.

Bebek Odası Konumunu Belirleme

Yapmanız gereken şeylerin başında, evin hangi odasını bebek odası yapacağınıza karar vermelisiniz. Bunu için;

  • Işık gören
  • Ebeveyn odasına yakın
  • Sessiz
  • Rutubet olmayan
  • İyi havalandırması olan
  • El ayaktan uzak,

Bir yeri seçmenizi öneririz. Bu şekilde bebeğiniz uyurken daha rahat edecek, seslere uyanmayacaktır. Ayrıca sizin odanıza yakın olması, daha hızlı erişim ve sesini duyma yönünden önemlidir.

Havalandırma ise en önemli konudur. Bebeğinizin oksijen ihtiyacını rahatlıkla karşılayacak bir ortamın olması önemlidir.

Bundan sonra ki aşama, ihtiyaçlar doğrultusunda bu şirin odayı dekore etmeye gelecektir. İnternette gezerseniz birçok bebek odası dekorasyon fikirleri ile karşılaşırsınız. Bu fikirlerin tümü size uygun olmayacaktır. odanız, zevkiniz ve bazı diğer etmenleri düşünerek bunlara karar vermeniz gerekmektedir. Size yol göstermesi açısından biraz fikir ve özel tüyolar vereceğiz.

Bebek Odası Dekorasyon Objeleri

Bebek odalarında temizlik, hijyen ve karmaşa olmamalıdır. Sade, ama bebeğinizi huzurlu kılacak özel ürünler kullanabilirsiniz. Bebek odası dekorasyon objeleri onların sevimliliklerini arttıracak, onların da ilgilerini çekecek farklı şeylerden seçilebilir. Tavan cibinlikler, duvara asılan özel tablolar, dönen beşik başı objeleri, farklı bir ortam ve eğlence için iyi birer seçim olabilir.

Bebek odası dekorasyonu yaparken duvar ve mobilya renkleri doğru seçilmelidir. Tüm yatak odalarında olduğu gibi açık ve pastel tonlar tercih edilebilir. Mavi, yeşil, sarı ve pembe bu renkler içinde idealdir.

Duvar boyası anti bakteriyel olarak seçilebilir. Bu şekilde duvarlar nefes alırken, bebeğiniz de alerjik bir reaksiyon göstermeyecektir.

Mobilyalar özel koleksiyonlardan seçilebileceği gibi kendi tasarımlarınız ya da odanızın ölçülerine özel olabilir. Bu tip uygulamaları yaparken, bebeğinizin rahat edebileceği, sivri ve çıkıntı olmayan, çekip düşüremeyeceği ve elinin ayağının dolaşmayacağı ürünleri tercih edebilirsiniz. Markaların çocuk odası takımları bu açıdan size feyz olabilir. Onlar deneyimli ve konunun uzmanlığında bu işi yapmaktadırlar. Bu nedenle çocuklarınıza zarar vermeyecek özel ürünler tasarlarlar.

Bebek odası tekstil ürünleri seçerken yine bebekler için hazırlanmış perde, nevresim ve halıları tercih edebilirsiniz. Özellikle halı konusu ciddi bir konudur ve çocuk odası halıları farklı yapıları ile tercih edilen modern ürünlerdir. Bu halılar bakteri barındırmayan, toz üretmeyen şekilde tasarlanmıştır.

Bebek Odası Nasıl Dekore Edilir?

Söz konusu bebekler olduğunda, yukarıda bahsedilen konuların haricinde, sempatik ve şık bir oda hayal edersiniz. Ancak bebek odası dekorasyon örnekleri daha sade ve karmaşadan uzaktır. Bunda ki en önemli neden, bebekleri zihinsel olarak yormamaktır. Dekorasyon seçenekleri içinde yer alan beyaz ve pastel tonlu renkler, onların huzuru için gereklidir.

Beşik seçerken, opsiyonel bir kullanım tercih edilmelidir. İlerisi göz önüne alınarak yatak olabilenler harika sonuç verecektir.

Dolap ve kitaplık gibi ürünler, düşme ve diğer riskler göz önüne alınarak duvara sabitlenmelidir.

Mobilyaların düğmeleri, çekme aparatları minik, yutulabilecek parçalardan oluşmamalıdır.

Koyu renkler perde de dahil hiçbir şekilde odada kullanılmamalıdır.Mavi tonları bebeğinizin yaratıcılık duygusunu tetikleyeceğinden, mobilya ve bebek tekstil ürünlerinde tercih edilebilir.


BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here