Ana sayfa Aile Ayrılık Acısıyla Baş Etmek O Kadar Da Zor Değil

Ayrılık Acısıyla Baş Etmek O Kadar Da Zor Değil

0
ayrılıkla baş etme

Zaman bize güzellikler kadar acı zamanlar da getirir. Hayatta belki de ruhen, kalben en fazla canınızın yandığı dönem; aşkınızdan ayrıldığınız zamandır. Bu dönemde ayrılık acısıyla baş etmek gerçekten imkansız gibi görünür. Ancak insan ruhu sanılanın aksine, çok güçlü be tüm sıkıntıların üstesinden gelebilecek güçtedir. Sadece doğru bakış açısını yakalamak ve biraz sabretmek zaman içinde sizin daha güçlü olmanızı sağlayacaktır.

Her ayrılık aynı şekilde canınızı yakmaz. Çok sevdiğiniz bir insanın sizden istemeden de uzaklaşması, sıkıntıların biraz daha fazla olmasına neden olabilir. Dış faktörler, yaşam şartları, üçüncü şahıslar nedeni ile ayrılık yaşadığınızda, yani onun sizi hala sevdiğini bildiğiniz zamanlarda ayrılık çok daha imkansız olacaktır. Bu durumda ayrılıkla baş etme biraz daha zor olabilir. Sonuçta kendinizi  avutacağınız bazı faktörler ortadan kalkmıştır. Yapılacak çok fazla şey olmamakla birlikte, onun da bu ayrılık nedeni ile acı çektiğini bilmek sizi daha fazla üzecektir. Ama sonuç olarak unutmak, hayat yolunda ilerlemek gerekmektedir.

Ayrılık Acısıyla Baş Etmek İçin Yapabilecekleriniz Nelerdir?

Ruhsal hayatımız aslında sevgi üzerine kuruludur. Sahip olmak ve ait olmak, tüm insanların yaşam felsefesi içinde gizlice yaşar. Biri size “Seni seviyorum” dediğinde, ilginiz olsun ya da olmasın çok mutlu olursunuz. Çünkü dünya sevgi üzerine ayakta duran bir felsefe dengesindedir. Elbette mükemmel bir hayat yok! Bu nedenle bir zaman sonra ayrılık acısıyla baş etmek zorunda kalırsınız. Bazı aşklarınız sizi biraz üzerken, bazılarında daha fazla canınız yanacaktır. İşte bu durumda kesinlikle içinize kapanmadan, daha güçlü şekilde bu durumun üstesinden gelebilmeniz gerekmektedir.

Aşk acısı ile başa çıkma için aşağıda ki davranışları hayatınıza dahil ederek uygulamanız önerilir.

  • Öncelikle kendinizi iyi şekilde dinleyin. Kendinizle barışın. Kendi kendinize de mutlu olabileceğinizi bilin. Bir başkasının sizi sevmesini beklerken, kendinizle ilgilenin.
  • Kitap okumaya çalışın. Sevdiğiniz türden kitaplar edinin ve bu kitapların içine girerek okumaya çalışın. Dikkatiniz dağıldığında yeni yeniden deneyin.
  • Sevdiğiniz insanı göreceğiniz, onu hatırlatacak ortamlardan, yerlerden, şarkılardan uzak durun.
  • Haftada bir, iki gün ve 1-2 saat kendinize izin verin. O süreçte onu düşünün, sadece güzel yönlerini değil, kavgalarınızı, varsa sevmediğiniz yönlerini de düşünün. Yaşananların güzel, anlamlı ve olması gerektiği gibi olduğunu kabul edin. Süreci sonlandırın ve yaşamanıza devam edin.
  • Ağlamak, ruhun farklı şekilde dengelenmesine yardımcı olur. Bu nedenle uygun olduğunuz bir zaman dilimi seçerek, istediğiniz kadar ağlayın.
  • Telefonunuzdan mesaj ve resimleri silin. Acı çekmek insan ruhunun vazgeçilmez saçma bir isteğini uyandırın. Arada bu mesajlara bakmak, resimlere dönmek isteyebilirsiniz. Toptan ortadan kaldırmak en iyi seçenektir.
  • Ölüm ya da farklı nedenlerle ayrılmış olan insanları düşünün. Yaşamın güzellikleri sizi bekliyor. Bunu aklınıza sık sık getirin.
  • Meditasyon yapmak, hayatta ki birçok sorunla baş etmeye yardımcı olduğu gibi aşk acısını da aşmanıza büyük hız kazandıracaktır.

Ayrılık Acısıyla Baş Etmenin Denenmiş Yolları

Birçok insan farklı şekillerde ve etkilerde aşk acısı çekmiştir. Bazıları kısa sürede, bazıları uzun sürede bu sıkıntıdan kurtulmuştur. Ama sonuç olarak kurtulmuştur. Bu nedenle ayrılık acısı nasıl geçer ne yaptığınızda daha çabuk unutursunuz sorusunun cevabı sizin ruhsal gücünüzde gizlidir. Bu tür bir acıyı yaşadığınızda, gerçek anlamda mutlu olamayacağınız uzun bir zaman geçer. Sonrasında hayatın devam ettiğini, farklı insanları da sevebileceğinizi görürsünüz.

Acı yaşayanların notlarına baktığımızda birinde şöyle diyor; ağladım, çok ağladım. Belki günlerce gecelerce ağladım. Ancak her akan damla, beni bana geri kazandırdı. Şimdi kimse için ağlamıyorum.

Bir diğer aşk zede; onu unutmak kolay olmadı, aşk acısını atlatmak sanılandan da zormuş. Ama aşılmayacak bir durum değil. Zaten bir kere bu acıyı yaşadığınızda, başkası canınızı artık o kadar yakamıyor. Sanki aşı olmak, bağışıklık kazanmak gibi bir durum.

Onsuz nefes alamayacağımı düşünürdüm. Hayatımın ondan ibaret olduğunu. Oysa ki bir aldatıp gittiğinde ölüyorum sanmıştım. Meğer yaşamaya o gün başlamışım. Yani ayrılık acısıyla baş etmek sanıldığından da kolaymış. Sadece farkına varmak gerekiyormuş.

Peki, siz hayatınızın size ait olduğunun farkında mısınız? Yaşadığınız acı ne boyutta ve ne şekilde olursa olsun, sizin verdiğiniz, düşündüğünüz ve hissettiğiniz kadardır. Bu nedenle hızlı toparlanmak da sizin elinizdedir.


BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here