Ana sayfa Pratik Bilgiler Ağız Kokusu İle Nasıl Baş Edersiniz?

Ağız Kokusu İle Nasıl Baş Edersiniz?

0
ağız kokusunu giderme

Ağız kokusu çoğu kişide görülen çeşitli nedenlere dayanan sorundur. Bazı kişiler kendi ağız kokularını hissettiği halde çoğu kişi hissetmez. Peki, ağız kokusu nasıl önlenir? Bunun için önce nedenini öğrenmeniz gerekir. Genelde diş sağlığı ve hijyeniyle ilgili olur. Eğer ağız kokunuz varsa önce dişlerinize daha fazla özen gösterin. Düzenli olarak dişlerinizi fırçalayın, ağız çalkalama suyu kullanın, diş ipi kullanın, bol su için. Eğer hala ağız kokusunu önleyemiyorsanız diş doktoruna gözükün. Eğer dişinizle ilgili değilse diş hekiminiz doğru doktora yönlendirecektir sizi.

Ağız Kokusu Nasıl Önlenir?

Ağız kokusunu geçirmek için önce kendiniz önlem almayı deneyin. Ağız kokusunun nedenleri dişte kalan yemek artıkları, enfeksiyonlar, kullandığınız her hangi ilaçlar, tütün ürünleri kullanmak, ağız kuruluğu olabilir. Sabahları ağız kokusu normaldir çünkü gece uyurken yeterince tükürük salgılanmaz ve ağız kuruluğu oluşur. Bu nedenle mikroplar kolayca üreyebilir ve kokuya neden olur. Kendiniz ağız kokusunu giderme  için bu yöntemleri deneyebilirsiniz:

  • Hijyene dikkat edin. Günde 2 kez mutlaka dişlerinizi fırçalayın. Soğan, sarımsak gibi keskin kokulu gıdalar tükettiğiniz zaman yemekten derhal sonra dişlerinizi fırçalayın.
  • Diş fırçalamayı kısa tutmayın. En az 4 dakika dişlerinizi fırçalayın. 1 dakikada diş fırçalamak diş sağlığı için yetersizdir. Dişlerinizi iyice temizlediğinizden emin olun.
  • Ağız çalkalama suyu kullanın. Hem kokuyu yok etmeye yardım edecek hem de ferah hissettirecektir.
  • Bol su için. Tükürük ağızdaki mikropları yok eder ve kokuyu önler. Yeterli tükürük salgılanması için bol su içmek önemli.
  • Tütün ürünlerinden uzak durun. Sigara, nargile gibi tütün ürünleri hem dişlerin sararmasına hem de ağız kokusuna neden oluyor.
  • Doktora görünün. İç organların herhangi rahatsızlığı da ağız kokusuna neden olabilir.

Evde Ağız Kokusu Testi

İnsanın kendi ağzının kokup kokmadığını anlaması zordur. Ağzınızın kokup kokmadığını samimiyetine emin olduğunuz bir yakınınıza sorabilirsiniz. Ama çoğu kişi bunu yapmak istemez, utanır. Evde kendiniz kendinize ağız kokusu testi uygulayarak emin olabilirsiniz. Bunun için çeşitli yöntemler var.

  • Elinizi ağzınıza ve burnunuza yaklaştırın. Elinize kuvvetli nefes verip koklayın. Ağız kokunuz varsa hissedeceksinizdir
  • Dilinizi bir elinizle tam olarak dışarı doğru çekin, diğer elinizle bir pamuk yardımıyla dilinizin arka tarafını silin. Bir kaç dakika bekleyip pamuğu koklayın. Kötü koku varsa muhtemelen ağız kokunuz var.
  • Ağzınıza kötü tat geliyorsa nedeni ağız kokusu olabilir.
  • Diş hekimine gidin. Ağız kokusu olup olmadığını en kesin ve net şekilde söyleyecek kişi diş hekiminizdir.

Ağız Kokusu Doğal Yollarla Nasıl Giderilir?

Ağız kokunuzun olduğundan emin olduysanız ilk olarak sebebini öğrenmeniz gerekir. Ağız kokusu 2 nedenle olur. Ya diş sağlığı ile ya da iç organlar özellikle mide sorunları ile bağlı olur. Dişlerinize daha iyi bakarak ağız kokusundan kurtulabilirsiniz. Eğer bol su içmenize, dişlerinizi düzenli olarak günde 2 kere fırçalamanıza rağmen ağız kokunuz varsa mutlaka bir doktora başvurmanız gerekir. Ciddi iç organları hastalıklarının habercisi olabilir. Herkes evde ağız kokusunu doğal yöntemlerle giderme yöntemleri arar. Peki hangi doğal yöntemler vardır? Ağızdaki koku diş rahatsızlığından ise ağızda bakteri ürüyordur. Bakteri ve mikropları yok etmek işin karbonatlı suyla gargara yapabilirsiniz. Ağız kokusunun azaldığını göreceksiniz. Nane nefesi ferahlatır. Taze naneyi çiğneyerek ağız kokusunu giderebilirsiniz.  Bir bardak suya limon suyu  ekleyerek gargara yapmanız ağızdaki bakterileri yok eder kokuyu önler. Bu çözümler anlık kokuyu gidermek içindir. Peki ağız kokusunu kalıcı olarak gidermek için ne yapılmalı? Kalıcı olarak kokuyu gidermek için düzenli olarak diş bakımı çok önemli. Dişinizde çürük varsa biran önce kurtulmaya bakın. Çürük diş fazlasıyla mikrop ve bakteri üretir. Düzenli olarak gargara yapın. Ağız kokusundan kurtulduğunuzu göreceksiniz.


BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here